Տարեցտարի մեր հարկ վճարողների հարկային կարգապահությունն ավելի է բարելավվում․ ՊԵԿ փոխնախագահ
2020 թվականի արդյունքներով 1000 խոշոր հարկատուները վճարել են մեր երկրի ամբողջ եկամտի 71.3 տոկոսը։ «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանը։
Նշենք, որ երեկ ՊԵԿ-ը հրապարակել է 2020 թվականի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը։
2020-ի 1000 խոշոր հարկատուների վերաբերյալ ՀԺ-ն զրուցել է ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանի հետ։
- Պարո՛ն Մաշադյան, հազար խոշոր հարկատուների 2020-ի ցանկը ինչպե՞ս եք գնահատում՝ հաշվի առնելով, որ տարին ճգնաժամային էր։
-  2020 թ. արդյունքներով առաջին խոշոր 10 հարկ վճարողներից 9-ը 2019-ին ընդգրկված են եղել առաջին տասնյակի մեջ։ Այստեղ միայն մի փոփոխություն ունենք՝ «ՄՏՍ-Հայաստան» կազմակերպությունը 2019-ին զբաղեցրել է 14-րդ տեղը, իսկ 2020-ին հայտնվել է առաջին տասնյակում։ Իսկ 2019-ի առաջին տասնյակում հայտնված «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը 2020-ին հայտնվել է 11-րդ հորիզոնականում։ Քանի որ մեր երկրում իրավիճակի փոփոխություն տեղի ունեցավ՝ կապված կորոնավիրուսի, հետագայում նաեւ պատերազմի հետ, բոլոր հարկ վճարողներն ունեցան խնդիրներ։ Բացարձակ շեղումներ չենք ունեցել։ 1000 խոշոր հարկ վճարողները 2019-ին վճարել էին 1 տրլն 61 մլրդ դրամ, որը կազմում էր երկրի ամբողջ եկամուտների 72.5 տոկոսը։ 2020 թ. արդյունքներով 1000 խոշոր հարկատուները վճարել են մեր երկրի ամբողջ եկամտի 71.3 տոկոսը։ Եթե նկատում եք, այստեղ ունենք ընդամենը 0.8 տոկոսի շեղում։
- Առաջին տասնյակում որոշ դեպքերում նկատվում է հարկերի վճարման մեծ աճ, որոշ դեպքերում՝ մեծ անկում. ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա:
- Հարկ վճարողը, ասենք, 2020 թ. ընթացքում երբ անում է իր վճարումները տարբեր հարկատեսակների գծով, դա չի վերաբերում միայն 2020 թ. իր տնտեսական գործունեությանը։ Դա վերաբերում է նաեւ 2019 թ. արդյունքներով առաջացած շահութահարկի գծով պարտավորությունների վճարմանը։
Որպեսզի ավելի պատկերավոր լինի, մի օրինակի վրա բացատրեմ։ Ասենք, կազմակերպությունը, որ 2018 թ. ունեցել է 10 մլն դրամ շահութահարկ, 2019-ին վճարել է կանխավճարներ 8 մլն դրամ։ Երբ, օրինակ, 2019-ին տարին փակում է 11 մլն դրամ շահութահարկով, վճարման ենթակա գումարը դառնում է 11 մլն դրամից հանած 8 մլն դրամը։ Այսինքն՝ մնաց 3 մլն դրամ, չնայած իր շահութահարկը 11 մլն էր։ Սա պայմանավորված է շահութահարկից եւ դրանից բխող կանխավճարների հաշվարկմամբ եւ վճարմամբ, այսինքն՝ վարքագծի փոփոխություն չկա կազմակերպության մոտ։
- Հարկային վճարումների միտումն ինչպիսի՞ն է:
- Ես եւս մեկ անգամ փաստում եմ, որ տարեցտարի մեր հարկ վճարողների հարկային կարգապահությունն ավելի է բարելավվում, եւ այս առումով, իհարկե, մենք ունենք դրական միտումներ։
- 2021-ին հնարավոր կլինի՞ վերադառնալ 2019-ի հարկային եկամուտների մակարդակին։
- ՀՀ պետբյուջեի մասին օրենքով կանխատեսում ենք, որ 2021-ի հարկային եկամուտները պետք է մոտենան 2019-ի հարկային եկամուտներին։ Բայց ամեն ինչ կախված է տնտեսական ակտիվությունից եւ այլ գործոններից, դրա համար դեռ շատ վաղ է գնահատական տալ, թե 2021-ը ինչպիսի ցուցանիշներով կամփոփենք։