Հանդիպման օրակարգի շրջանակը հունվարի 11-ի հայտարարությունն է. Մհեր Գրիգորյանը՝ Մոսկվայում սպասվող հանդիպման մասին
28/01/2021 schedule12:58
Հանդիպման օրակարգի շրջանակը հունվարի 11-ի հայտարարությունն է։ Ավելի կոնկրետացում կամ հստակեցում չունենք։ Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով հունվարի 30-ին Մոսկվայում սպասվող հանդիպմանը։
Նա նշեց, որ հնարավոր է համարում տարածաշրջանի ամբողջական ապաշրջափակումը։ «Բարդ աշխատանք է: Շատ հարցեր կան, որոնք պետք է վերլուծվեն և կարգավորվեն, բայց, իհարկե, հնարավոր համարում եմ: Բազմաթիվ բաղադրիչներ կան այդ հարցի հետ կապված, նախևառաջ՝ անվտանգությունը։ Խնդրի լուծման համար բոլոր այդ բաղադրիչները պետք է մանրամասն ենթարկվեն փորձաքննության, որպեսզի ձևավորվի համակարգ, որն իրոք կաշխատի»։
Հարցին՝ արդյոք կա՞ փոխվստահության մթնոլորտ, փոխվարչապետը ասաց․ «Կդժվարանամ հիմա պատասխանել, բայց, իհարկե, պետք է լինի, որ նպատակը իրականանա»։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 11-ին Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից որոշում էր կայացվել աշխատանքային խումբ ստեղծել՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու նպատակով։ Ըստ համաձայնության՝ աշխատանքային խումբը գլխավորելու են 3 երկրների փոխվարչապետները։ Հայկական կողմից խումբը ներկայացնում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, որը հունվարի 30-ին Մոսկվայում հանդիպում կունենա Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների հետ։