Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատավորը ինքնաբացարկ չհայտնեց. նա կշարունակի քննել գործը
Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալներ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանը կշարունակի քննել գործը:
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից, որոշեց մերժել Արմեն Գեւորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը:
Պաշտպանական կողմի պնդմամբ՝ Աննա Դանիբեկյանը ոչ միայն չի կարող անաչառ և անկողմնական քննություն իրականացնել, այլև այդպիսին երևալ։
Էրիկ Ալեքսյանյանի պնդմամբ Դատավոր Դանիբեկյանը հանցագործություն է կատարել՝ հրապարակելով բժշկական գաղտնիք: Մասնավորապես իրենց միջնորդությամբ խնդրել էին հետաձգել հունիսին նշանակված դատական նիստը և խնդրել չհրապարակել այն փաստը, որ Արմեն Գևորգյանի կինը վարակված է եղել COVID19-ով, սակայն այն հրապարակվել է:
Ալեքսանյանի ինքնաբացարկ հայտելու միջնորդության մյուս հիմնավորումը վերաբերում էր նրան, որ իրենք դիմել են Քր գործ հարուցելու համար և փաստացի ունեն վեճ, ուստի Դանիբեկյանը չի կարող անչառ լինել:
Մեղադրող դատախազները երեկ ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդության վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելիս նշեցին, որ շուրջ 45 անբովանդակ նիստ է անցկացվել, 18 ամիս շարունակ քննվել բացարկի կամ ինքնաբացարկի վերաբերյալ միջնորդություններ: Մեր խորին համոզմամբ, այս մարտավարությունը պաշտպանության կողմից ծառայեցվում է բացառապես ոչ դատավարական նպատակների, այլ՝ դատական նիստերը որեւէ ձեւ տապալելու եւ գործընթացն այս իրավիճակում բերելու համար»,- նշել էր դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը: