«Իսկանդերը» աշխատո՞ղ է, թե՞ ոչ. կարծում եմ՝ վարչապետի կողմից հնչեցված տեսակետը ուսումնասիրման կարիք ունի. Քոչարյան
24/02/2021 schedule12:11
«Իսկանդերի» թեման բացեց Սերժ Սարգսյանը, որը անթույլատրելի էր: Ես ընդհանրապես որևէ նման կրակոցի հաստատման կամ չհաստատման մասին չեմ խոսի: Լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի արած հայտարարությանը:
Հիշեցնենք՝ Նիկոլ Փաշինյանը, երեկ 1in.am-ին տված հարցազրույցում անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի մեղադրանքին, թե ինչու «Իսկանդերը» 44-օրյա պատերազմի 3-րդ կամ 4-րդ օրը չի կրակել, ասել էր. «Այդ ակնարկը գուցե հասցեագրված է նաև ինձ, բայց կարծում եմ՝ մերժվածը պետք է որ բազմաթիվ հարցերի պատասխան իմանա և չտա հարցեր, որոնց պատասխանն ինքը գիտի: Իսկ գուցե պատասխանեն՝ ինչո՞ւ կրակած «Իսկանդերը» չի պայթել կամ պայթել է, օրինակ, 10 տոկոսով»:
«Ես չգիտեմ՝ այդ «Իսկանդերի» կրակոցը որ ուղղությամբ էր, ես չեմ հաստատի և չեմ հերքի: Բայց «Իսկանդերը» աշխատող է, թե ոչ, կարծում եմ՝ Հանրապետության վարչապետի կողմից հնչեցված տեսակետը ուսումնասիրման կարիք ունի:
Քոչարյանն ասաց, որ իրեն նույնպես հետաքրքիր է, թե սպառազինության առումով վերջին 15 տարիների ձեռքբերումները ճիշտ են եղել, թե ոչ: «Նույն Դավիթ Գալստյանի քրեական մեղադրանքը եթե կարդում եք, ինքը շատ ծանր հանցագործության մեջ է մեղադրվում, որ արկերը կարող են և կրակելուց արդյունքներ չապահովեն: Դա ի՞նչ է նշանակում, որ մենք կարող է ձեռք բերած լինենք այնպիսի սպառազինություն, որ կրակողը վստահ էր՝ այդ կոորդինատները տալուց հետո նա ճիշտ նշանակետին պետք է հասնի, բայց պատկերացնո՞ւմ եք՝ եթե պարոն Փաշինյանի կասկածները ճիշտ դուրս գան: Դա նշանակում է՝ մենք ամեն ինչ պետք է վերանայենք: Բայց վերանայել չի նշանակում՝ անընդհատ հետ գնալ, մենք պետք է առաջ գնալու մասին էլ մտածենք, այսինքն՝ ապագա ձեռքբերվելիք սպառազինությունը և դրա պահանջները պետք է խիստ վերահսկողության տակ լինեն, այդտեղ մեր հանձնաժողովը լուրջ անելիք ունի»:
Հարցին՝ արդյոք մինչև պատերազմը հայտնի չէ՞ր, որ «Իսկանդերը» կարող է չկրակել, Քոչարյանը նշեց. «Սերժ Սարգսյանի համար պետք է հայտնի լիներ, մեր զորքերի պատասխանատուների համար պետք է հայտնի լիներ, որովհետև գնելուց նաև ստուգման մեխանիզմներ կան»:
Նա նաև նշեց, որ իշխանափոխությունից հետո «Իսկանդերի»  հետ կապված ստուգումներ չեն անցկացվել: «Ոչ մեկի մտքով չէր անցնի, որ կարող է այդպիսի կասկածներ լինեն, այն էլ՝ «Իսկանդերի» պարագայում»: