COVID-19-ի հարցով հանձնաժողովը լրացուցիչ հարցեր է ուղղել Կառավարությանը
Ազգային ժողովում մեկնարկել է Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությունը ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը նիստի սկզբում տեղեկացրեց, որ վերջին նիստից հետո անհրաժեշտություն է առաջացել Կառավարությանը լրացուցիչ հարցեր ուղարկել՝ ի լրումն նախորդ հարցերի: «Մասնավորապես՝ էկոնոմիկայի նախարարին, արդարադատության նախարարին և Պետական եկամուտների կոմիտեին: Այդ հարցերը առավելապես վերաբերել են փոքր և միջին բիզնեսի վրա ազդեցությանը՝ համաճարակով, տնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված»:
Խաչատրյանը նաև ասաց, որ լրացուցիչ տեղեկատվություն են խնդրել կրճատված աշխատատեղերի, փակված իրավաբանական անձանց կամ բիզնեսների, գործունությունը ժամանակավորապես դադարեցրած, լուծարված, սնանկացման և լուծարման մեջ գտնվող սուբյեկտների վերաբերյալ՝ ամսական կտրվածքով: «Այդ տեղեկատվության պահանջի նպատակը այն է, որ մենք կարողանանք ընթացս վերլուծել, թե ընթացքում ինչպիսի դժվարություններ է ունեցել բիզնեսը և հատկապես փոքր, միջին բիզնեսը, որպեսզի հասկանանք, թե արդյոք ժամանակին և անհրաժեշտ ծավալով նաև պետական միջոցառումներ իրականացվե՞լ են այդ ուղղությամբ և կարողանանք դատողություններ կառուցել այդ ուղղությամբ:
Հանձնաժողովի նախագահը ասաց, որ հարցումներ են ուղարկել Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին և Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմնին: «Որպեսզի ավելի մանրակրկիտ տեղեկատվություն խնդրենք, թե ինչպիսի խախտումներ են արձանագրվել, ինչպիսի ստուգումներ են իրականացվել, որքան տուգանք կամ ինչպիսի կասեցման դեպքեր ունենք, որպեսզի նաև կարողանանք արձանագրել ինչպիսի խախտումներ և ինչպիսի իրավիճակ է արձանագրվել այս ուղղությամբ»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ COVID-19-ի հարցով քննիչ հանձնաժողովը 251 հարցից բաղկացած հարցաշար էր ուղարկել Կառավարությանը: