Նախատեսվում է օրինապահ հարկ վճարողներին տրամադրել բարենպաստ պայմաններ
Այսօր ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը ներկայացրեց Հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ-ում օրենքով ներդնել օրինապահ հարկ վճարողների խրախուսման համակարգ, իրականացնել հարկ վճարողի օրինապահ վարքագիծը խրախուսող միջոցառումներ, որոնց նպատակն է խթանել հարկ վճարողների կողմից հարկային պարտավորությունների կամավորությամբ կատարումը և ամրապնդել հարկային  մարմին-հարկ վճարող գործընկերային հարաբերությունները: Նշված միջոցառումների մասնակիցներին տրամադրում են որոշակի առավելություններ, հնարավորություն են ընձեռում հարկային մարմնի եւ հարկ վճարողների միջեւ ստեղծել վստահության առավել բարձր մակարդակ:
ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը նշեց, որ օրինապահ հարկատուների ցանկը հրապարակվելու է. «Դրան զուգահեռ օրինապահ հարկատուի օր կսահմանվի, և այդ օրը օրինապահ հարկ վճարողների ներկայացման, մեծարման, շնորհակալագրեր շնորհելու, նրանցը հանրությանը ներկայացնելու առաջարկ կլինի: Ապրիլի 20-ը ճիշտ օրն է մեր հարկատուների տրամադրությունը բարձրացնելու, որ մեծ ուրախությամբ 19-ից հետո հաշվետվություններ ներկայացնեն, կարող են ներկայացնել, նոր գան միջոցառման»:
Հովհաննիսյանը նաև նշեց, որ հարկատուների հավաստագիրը տրամադրվելու է եռալեզու տարբերակով. «Ինչը կայացած հարկ վճարողների արտաքին շփումներում շատ կարևոր բնութագրի գործոն է հանդիսանալու»: