Սերժ Սարգսյանի գույքը կմնա կալանքի տակ. դատարանը մերժեց միջնորդությունը
Այսօր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավանի և Նոր Նորք նստավայրում՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, մերժվեց Սերժ Սարգսյանի գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելու մասին պաշտպանի երեկվա միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ երեկ Սարգսյանի պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը նշեց, որ քննիչը որոշել է կալանք դնել Սերժ Սարգսյանի մոտ 489 միլիոն դրամ շարժական և անշարժ գույքի, ֆինանսական միջոցների, բաժնեմասերի և ակտիվների վրա:
Պաշտպանը շեշտեց՝ Սերժ Սարգսյանի գույքի վրա կալանք դնելու մասին քննիչի որոշումը ոչ իրավաչափ է, ակնհայտ չհիմնավորված և չպատճառաբանված և հավելեց, որ ոչ իրավաչափ գործողություններով Սերժ Սարգսյանի համար առաջացել են մի շարք սահմանափակումներ սեփականության տնօրինման հետ կապված, այդպիսով կալանավորված գույքը ենթակա է ազատման:
Քրեական գործով, հիշեցնենք, մեղադրյալի կարգավիճակում է 5 անձ, որոնցից երկուսը՝ գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Սամվել Գալստյանը եւ նախկին նախարար Սերգո Կարապետյանը, մահացել են: Երեկ նրանց նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվեց: