«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության նախագիծը չընդգրկվեց ԱԺ-ի օրակարգում
Ազգային ժողովը օրակարգում չընդգրկեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու նախագիծը:
Այն չընդգրկվեց օրակարգում 32 կողմ, 51 դեմ, 9 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
«Դեռևս 3 տարի առաջ Սահմանադրական դատարանը որոշում է ընդունել և հակասահմանադրական էր ճանաչել նշված օրենքի այն դրույթը, համաձայն որի՝ եթե զինծառայողները իրենց ամենամյա արձակուրդայինները կուտակում են, իրավունք չունեն երկու տարուց ավելի արձակուրդային վճար ստանալ: Սա հակասահմանադրական ճանաչված դրույթ էր, և Սահմանադրական դատարանը պարտադրել էր, որ բոլոր չօգտագործված արձակուրդների համար արձակուրդային վճար ստանան: Կառավարությունը 3 ամիս ժամանակ ուներ, որպեսզի հակասահմանադրական օրենքի մեջ փոփոխություն կատարեր, բայց ինչպես տեսնում եք, 3 տարի է անցել, Կառավարությունը ոչինչ չի արել»,- ասաց նախագծի հիմնական զեկուցող, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Տարոն Սիմոնյանը:
Նշենք, որ նախագիծը Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում բացասական եզրակացություն էր ստացել: