Այս տարվա մեր տուրիզմի աճը նախորդ տարվա նկատմամբ կանխատեսվում է 319 տոկոս. Քերոբյան
Այս տարվա մեր տուրիզմի աճը նախորդ տարվա նկատմամբ կանխատեսվում է 319 տոկոս: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
«Նախորդ տարի զբոսաշրջության ոլորտում շռնդալից անկում ենք ունեցել: Անցած տարի մարտ ամսին մենք տուրիստ չունեինք, բայց այս տարի մարտ ամսին արդեն ունենք պարսիկների բավական մեծ խումբ. հիմա Նովրուզ է, եւ շատ մարդ կա: Ապրիլին գիտենք, որ շատ ամրագրումներ կան: Մայիսից արդեն պլանավորում ենք մտնել նորմալ հուն»,- ասաց Քերոբյանը՝ հավելելով, որ ամեն դեպքում 2019-ի նման չի լինի:
Նա նշեց, որ 2019-ի նկատմամբ կանխատեսվում է զբոսաշրջության ոլորտի 20-25 տոկոս անկում:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսին եւ հնարավոր խստացումներին՝ նախարարն ասաց, որ բոլորը պետք է ամեն ինչ անեն, որ խստացումներ չլինեն. «Դա նշանակում է, որ պետք է հնարավորինս շատ պաշտպանենք առողջապահական անվտանգության կանոնները: Խստացումները շատ վատ են տնտեսության համար: Բայց, իհարկե, պետք է բալանսի մեջ լինի, եթե տեսնենք, որ վիճակը ծայրահեղ է դառնում, եւ առողջապահական համակարգն այլեւս չի կարողանում սպասարկել հիվանդներին, ապա պետք է դիտարկել խստացումների տարբերակը»:
Քերոբյանի կարծիքով, այնուամենայնիվ, կկարողանան այդ զարգացումներից խուսափել:
Խոսելով տնտեսական աճի մասին՝ Քերոբյանն ասաց. «Կենտրոնական բանկը կանխատեսում է 1.4 տոկոս աճ, բյուջեի կանխատեսումներով 3.2 տոկոս է: Բայց 2021 թվականի հունվար-փետրվարի արդյունքները ավելի լավն են, քան 2019 թվականի արդյունքները։ Եթե պահենք նույն աճի տեմպը 2019 թվականի նկատմամբ, ապա տարվա վերջին կունենանք 2020 թվականի նկատմամբ ավելի քան 10 տոկոս տնտեսական աճ»:
Նախարարը նշեց, որ կան բազմաթիվ նախագծեր, որոնք արդեն իսկ ընթանում են՝ ներդրումներ են արվում գյուղատնտեսության ոլորտում, նաեւ ներդրումներ կան արդյունաբերական ոլորտում։