Դատական համակարգն ի վիճակի չէ իրականացնել արդարադատություն. ձեռնոցը նետված է. Բաբաջանյանը վաղը հրավիրում է ԲԴԽ շենքի մոտ
Վաղը՝ ժամը 13:00-ին, «Հանուն հանրապետության» կուսակցությունը հրավիրում է բողոքի ակցիայի Բարձրագույն դատական խորհրդի շենքի առջեւ:
Այդ մասին այսօր ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը՝ վերջին 25 տարում դատական ապօրինություններից տուժած քաղաքացիներին հրավիրելով ակցիայի:
Խոսելով դատական համակարգում առկա իրավիճակի մասին՝ Բաբաջանյանը արձանագրեց, որ «Իմ քայլից» Անդրանիկ Քոչարյանը օրերս ներողություն խնդրեց ՍԴ սխալ դատավորներ ընտրելու համար: «Ես կարծում էի, որ նման հայտարարություն կլինի «Իմ քայլը» խմբակցության անունից»,- ասաց պատգամավորը:
Խոսելով Սահմանադրական դատարանի կողմից օրերս Ռոբերտ Քոչարյանին վերագրվող հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչելու մասին՝ Բաբաջանյանն ասաց՝ որեւէ դատարան չի կարող սրբագրել Մարտի 1-ի զարհուրելի հանցագործությունը, որեւէ մեկը չի մոռանա Քոչարյանի դերակատարությունը Մարտի 1-ի իրադարձություններում, որը, ըստ Բաբաջանյանի, իրականացվել է ոստիկանության, բանակի եւ քրեաօլիգարխիայի միջեւ հանցավոր համաձայնությամբ:
Թվարկելով Մարտի 1-ի 10 զոհերի անունները եւ ներողություն խնդրելով նրանցից այս փուլում նման մեծ տապալման համար՝ Բաբաջանյանը շարունակեց. «Մենք չկարողացանք դատական արդար քննությամբ հասնել ճշմարտության բացահայտմանը, բայց հույս ունեմ, որ մեզ, ի վերջո, հաջողվելու է բացահայտել կատարվածի ողջ պատկերը»:
Ըստ պատգամավորի՝ ՍԴ որոշումից հետո նախկին իշխանությունները փորձելու են հասնել ռեւանշի եւ վերականգնել հին համակարգը:
«Ձեռնոցը նետված է, եւ մենք պետք է համախմբենք եւ փոխենք միջավայրը՝ փոխելով նաեւ դատական համակարգը: Այսօր դատական համակարգն ի վիճակի չէ իրականացնել արդարադատություն, եւ մեզ անհրաժեշտ է իրականացնել արմատական փոփոխություններ»,- հայտարարեց պատգամավորը: