Գյուղացիներն իրենք բեռնում են մթերվող կարտոֆիլը, զորամասում էլ բեռնաթափում՝ զինվորները
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ կրկին անդրադարձավ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսի տարածաշրջանի բնակիչների կարտոֆիլի մթերման խնդրին, որի մասին նախորդ նիստի ժամանակ եւս խոսել էր.
«Խնդիրը հետեւյալն է, որ պաշտպանության նախարարության մատակարարողները գյուղացիներից կարտոֆիլը գնում են 40-45 դրամով եւ զորամասին հանձնում 84-104 դրամով: Մթերողները կրկնակիից ավելի գնով են հանձնում զորամասերին, նրանք հիմնավորում են մի քանի կոմպոնենտներով, որ իրենք հարկ են վճարում, երկրորդը, որ իրենք պահեստավորում են եւ երրորդ՝ բանվորական ուժ են օգտագործում այս ամենի համար»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատգամավորի խոսքով, ինչպես փորձն է ցույց տալիս՝ մթերողները մեծամասամբ չեն պահեստավորում, այլ այն իրականացնում են գյուղացիները.
«Փաստացի, մեքենան մոտեցնում են գյուղացիների պահեստներին, գյուղացիներն իրենք բեռնում են, մթերողները երբ տեղափոխում են զորամաս, զորամասում էլ սովորաբար բեռնաթափման աշխատանքներն իրականացնում են զինվորները»,- ասաց պատգամավորը:
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ խնդրի առնչությամբ մի քանի անգամ հեռախոսազրույցներ է ունեցել պաշտպանության եւ գյուղատնտեսության նախարարների հետ.
«Նրանց միջամտության արդյունքում գինը մի փոքր բարձրացել է եւ հասել 50 դրամի, բայց, ըստ էության, այս գինը եւս ինքնարժեքի մեջ չի տեղավորվում: Կարծում եմ, արդարացի կլինի, որ կառավարության միջամտությամբ 40-45 դրամ գնման գինը դառնա 55-60 դրամ»,- առաջարկեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ փորձը ցույց է տալիս, որ շատ դեպքերում մթերողներն ավելի շատ եկամուտ են ունենում, քան գյուղացիները:
Հարցին պատասխանեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, ում խոսքով այս խնդիրն առիթ ունեցել է քննարկել «պատգամավորներից մի քանիսի եւ մարզպետների հետ».
«Գյուղատնտեսության նախարարը վարչապետի հանձնարարականով եղել է տեղում, զրուցել մեր ֆերմերների հետ: Կարտոֆիլի, գազարի եւ կաղամի պարագայում՝ ի տարբերություն մյուս մթերքների գնումների, մատակարարն ունի իրականացնելու բավականին ծավալուն աշխատանք: Այդ մթերքներն առնելուց հետո այդ մթերքները պահեստավորում է, որովհետեւ բանակն այդ մթերքը միանգամից չի ընդունում, այլ հանձնարարում է մատակարարողին, ըստ ժամանակացույցի մատակարարել տարվա ընթացքում կոնկրետ զորամասին»,- ասաց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է գնի տատանմանը՝ կգ-ի համար 84-100 դրամ, ապա նախարարի խոսքով, այն պայմանավորված է զորամասի հեռավորությունից.
«Եւ երրորդը, եթե ունեք փաստ, որ որեւէ զորամասում զինվորը բեռնաթափում է պարենային մթերքով մեքենան, շատ շնորհակալ կլինեմ, եթե անհապաղ հայտնեք դրա մասին»,- ասաց Սարգսյանը՝ հավելելով, որ այն պայմանագրային աշխատանք է, որի համար վարձատրվում են, ուստի ահազանգեր լինելու դեպքում հետամուտ կլինեն:
Փաշինյանը հակադարձեց՝ իր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ մատակարարները որպես կանոն 80 տոկոսով ոչ թե իրենց պահեստներում են պահեստավորում մթերքը, այլ գյուղացիներին պատկանող պահեստներում.
«Վարդենիսի տարածաշրջանում կոնկրետ իրականացնում են գյուղացիները, այդ հարցը հեռախոսով էլ ենք քննարկել՝ այնպես անենք, որ արդարացի լինի: Ստրատեգիական խնդիր է նաեւ, որ էդ մարդիկ շարունակեն զբաղվել կարտոֆիլ աճեցնելով, որ բանակի մատակարարումներն անխափան լինի: Թույլ տվեք ասել, որ ըստ իմ ուսումնասիրությունների՝ 5-10 դրամի պահանջը գյուղացիների կողմից արդարացի է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: