Հրապարակում Kempinski հյուրանոց չբացվեց. Էռնեկյանի գործերն այդքան էլ լավ չեն
2015 թվականի դեկտեմբերից մինչ օրս Երեւանի Հանրապետության հրապարակում տեղակայված կառավարական թիվ 2 տան (ԱԳՆ-ի նախկին շենք) տեղում որեւէ հյուրանոց չի բացվել: Դա է փաստում շենքի մուտքի ցուցապաստառը, որը 1 տարի  է հուշում է, որը արտաքին գործերի նախարարությունը տեղափոխվել է այլ հասցե: Հիշեցնենք, որ ԱԳՆ-ի նախկին շենքը կառավարության որոշմամբ 2012 թվականին վաճառվեց արգենտինահայ մեծահարուստ Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող «Տանգո» ընկերությանը՝ ավելի քան 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարով:
Էդուարդո Էռնեկյանի հայաստանյան բիզնեսների գործունեության վերաբերյալ լրատվամիջոցների հետ տարվող աշխատանքների պատասխանատու Գեւորգ Աբրահամյանից հետաքրքվեցինք՝ ի՞նչ հյուրանոց պետք է տեղակայվի այդ շենքում եւ ինչո՞ւ մինչ օրս ներքին հարդարման աշխատանքներ չեն կատարվում, նա պատասխանեց, որ այս պահին որեւէ տեղեկություն չի կարող հայտնել: «Հենց նորություն լինի այդ հարցում, մենք կհայտարարենք»,- ասաց Գեւորգ Աբրահամյանը:
«Տանգո» ընկերության եւ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության միջեւ կնքված պայմանագիրը գաղտնի է պահվում: Համենայնդեպս՝ հրապարակման ենթակա չէ, իսկ կառավարության 2012 թվականի դեկտեմբերի 2-ի որոշման մեջ շենքն իր նպատակային նշանակությամբ օգտագործելու ժամկետները նշված չեն:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ եղած ժամանակ ներկայից քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը 2012 թվականին ակնարկել էր, որ ԱԳՆ-ի նախկին շենքում կբացվի «Kempinski» հյուրանոցների ցանցի երեւանյան մասնաճյուղը:
Ի դեպ, 2016 թվականի դեկտեմբերին վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել էր Էդուարդո Էռնեկյանին, ի թիվս այլ հարցերի քննարկվել էին արտաքին գործերի նախարարության նախկին շենքի ներդրումային ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
Արձանագրենք, որ 2012 թվականից մինչ օրս «Տանգո» ընկերությունը դեռ որեւէ լուրջ հայտարարություն չի արել շենքի հետագա շահագործման վերաբերյալ, իսկ պետությանն առանձնապես հետաքրքիր էլ չի, թե ինչ կլինի Հանրապետության հրապարակում: