ԱՄՆ-ում նոր բանաձևով դատապարտել են Վաշինգտոնում Էրդողանի թիկնապահների հարձակումը
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը միաձայն ընդունել է թիվ 354 բանաձեւը՝ դատապարտելով մայիսի 16-­ին ԱՄՆ­-ում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի դիմաց Ռեջեփ Էրդողանի թիկնապահների կողմից խաղաղ ցուցարարների դեմ բռնությունը,- գրում է Armenian Weekly-ն:
Բանաձեւով կոչ է արվում օրինազանցներին ենթարկել քրեական պատասխանատվության եւ քայլեր ձեռնարկել նման միջադեպերն ապագայում բացառելու համար: «Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից այս բանաձեւի միաձայն ընդունումը նշանակում է, որ Թուրքիայի նախագահի՝ դաժանության բրենդն ԱՄՆ արտահանելու փորձերին ուժեղ հակազդում են միաժամանակ Հանրապետական եւ Դեմոկրատ կոնգրեսականները: Կոնգրեսը եւ նախագահ Թրամփի վարչակազմը պետք է կոշտ ուղերձ հղեն տեղի ունեցածին»,-­ ասել է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 16-ին Սպիտակ տան առջեւ Թրամփ-Էրդողան հանդիպման ժամանակ սկսված խաղաղ ցույցը շարունակվել էր ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի առջեւ, որտեղ Էրդողանի թիկնապահները հարձակվել էին խաղաղ ցուցարարների վրա: Տեսանյութեր են հրապարակվել, որոնցում երեւում են, թե ինչպես է Թուրքիայի նախագահը հետեւում բռնությանը: Ամերիկյան լրատվամիջոցների տեղեկություններով, 9 մարդ տեղափոխվել էր հիվանդանոց:
«Մենք դատապարտում ենք հայ, սիրիացի, քուրդ, եզդի եւ առաջադեմ թուրք երիտասարդների դեմ բռնությունը: Ոչինչ Թուրքիայի ավելի չի վախեցնում, քան ընդդիմադիր ուժերի միավորումը ընդհանուր թշնամու դեմ»,- նշված էր ամերիկահայ երիտասարդական AYF կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ: Նաեւ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանթա Փաուերն էր դատապարտել կատարվածը. «Ակնհայտ է, որ Էրդողանի թիկնապահները կարծում են՝ անպատժելի են, կիրառում են այն մեթոդները, ինչ Թուրքիայում»: Մի քանի տասնյակ կոնգրեսական ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին ուղղված երկկուսակցական նամակ են ստորագրել՝ վերջինիս կոչ անելով հրապարակավ դատապարտել այս գործողությունները եւ, որ նույնքան կարեւոր է, ապահովել, որ այդ մարդիկ լիակատար պատասխանատվության ենթարկվեն իրենց գործողությունների համար: