Երեւանի ավագանու արտահերթ նիստն այսօր անցավ բավականին լարված մթնոլորտում։ Նիստին մասնակցում էր նաեւ «Երկիր ծիրանի» խմբակցությունը:
Ավագանու անդամները մեկը մյուսին պարբերաբար սաստում էին, նկատողություններ անում: Մասնակիցները սրընթաց կերպով «սլանում էին մի դարից մյուսը», հասնում 14-րդ դար, գնում` 16-րդ, վերադառնում 21-րդ:
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նիստի ժամանակ երկու անգամ պահանջեց անջատել «Երկիր ծիրանի»-ի ավագանու անդամներից մեկի բարձրախոսը:
Նիստի ժամանակ, երբ քննարկվում էր փոխքաղաքապետի պաշտոնում Արամ Սուքիասյանի թեկնածության հարցը, որը նաեւ պատասխանատվություն է կրում նախակրթական հաստատությունների վերաբերյալ, «Երկիր ծիրանի» խմբակցության անդամ Սոնա Աղեկյանն արձագանքեց, որ մանկապարտեզների հետ հետ կապված ամեն ինչ հրաշալի է ներկայացվում, այնինչ իրականությունը այլ է:
Նա մանկապարտեզներում տիրող իրավիճակը համեմատեց 14-րդ դարին հատուկ իրավիճակի հետ, ապա դիմելով Տարոն Մարգարյանին, ասաց, որ լուրեր են պտտվում, թե մանկապարտեզ ընդունելու համար նա յուրաքանչյուր երեխայի համար ստանում է 200 դոլար կաշառք:
«Խնդրում եմ իրականությանը մոտենալ: 14-րդ դարից գալ 21-րդ դար: Այնպիսի տպավորություն է, որ այնտեղից եք գործուղվել այստեղ»,- պատասխանեց Տարոն Մարգարյանը, ապա հավելեց. «Եթե պատերի կուլիսներում լսում եք խոսակցություններ, դրանք ավագանու նիստեր մի բերեք»:
«Ելք» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանն էլ ոստիկանությանն առաջարկեց կաշառքով մանկապարտեզ ընդունելու մասին Աղեկյանի հայտարարությունն ընդունել որպես հաղորդում: Չբացառելով քննության որեւէ ելք` նա ընդգծեց, որ հայտարարություններ հնչեցնելիս պետք է իմանանք, որ դրանց համար կրում ենք պատասխանատվություն: