Ցողամարգ գյուղի լքված տան հարուստ գրադարանը վաճառքի է հանվել
Շիրակի մարզի Ցողամարգ գյուղի լքված տան լուսանկարները համացանցում լայն տարածում են գտել: Նման արձագանքի պատճառը հատկապես այն հսկայական գրադարանն է, որն այսօր անտերության է մատնված` ենթարկվելով փոշու եւ խոնավության ներգործությանը:
Հարյուրավոր գրքերի, ինչպես նաեւ խորհրդային տարիներին լույս տեսած թերթերի եւ ամսագրերի արխիվի լուսանկարները հրապարակվել են «Շիրակ կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Վահան Թումասյանի ֆեսյբուքյան էջում:
Մեր զրույցում նա ասաց, որ տանտերերը մանկավարժներ են եղել: Ամուսինը մահացել է տարիներ առաջ, երեխաներն արտագաղթել են, իսկ կինը, որ առողջական խնդիրներ ունի, տեղափոխվել է Գյումրի ու այնտեղ վարձով է բնակվում:
«Այդ մարդը գրքերից բացի ոչինչ չի թողել: Հարստություն չի կուտակել, ի  տարբերություն պատգամավորների, որոնք «ֆիրմա» ավտոմեքենաներով են շրջում եւ փորձում հասարակության վրա ազդեցություն գործել ու զարմացնել նրան»,- նկատեց Վահան Թումասյանը:
Հրապարակված այդ լուսանկարները խորհրդանշում են դատարկվող Հայաստանը, լքված գյուղերն ու տները: «Շիրակ կենտրոնի» նախագահը նշում էր, որ այդպիսի պատկերն իր համար սովորական երեւույթ է դարձել: «Գյումրիում ամբողջական թաղամասեր, փողոցներ են լքված: Հայաստանում մնացել են միայն պատգամավորները, նախարարները, նախագահը եւ Երեւանը»,- արձանագրեց նա:
Վաստակաշատ մանկավարժի գրադարանն այսօր նրա կինը վաճառքի է հանել: Թե ինչ գին է սահմանել դրա համար, Վահան Թումասյանին հայտնի չէր:
Ի դեպ, պաշտպանության նախարարի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն այդ լուսանկարները մեկնաբանելով՝ գրել է, որ դա իր ուսուցչի` գրականագետ Վալերի Ռաֆայելյանի տունն ու գրադարանն է: