Սերժ Սարգսյանին համոզողների թվում ես չկամ. Կարեն Կարապետյան
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանին իր հետագա պաշտոնավարման վերաբերյալ Ազգային Ժողովում հարց ուղղեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը վարչապետի համար ընթերցեց Սերժ Սարգսյանի՝ 2014 թվականին արված հայտարարություններից մեկը. «Եվ ձեր առաջ պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլեւս երբեք չեմ առաջադրվելու Հայաստանի հանրապետության նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի վարչապետի պաշտոնին»: Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ այնպիսի տպավորություն է, որ խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչները սկսում են Սերժ Սարգսյանին «համոզել», որ նա այնուամենայնիվ, փոխի իր մտադրությունը եւ առաջադրվի վարչապետի պաշտոնում:
«Ես ուզում եմ հասկանալ՝ դուք այդ չակերտավոր համոզողների թվում եք, թե՝ նրանց թվում չեք, եւ ընդհանրապես կհամաձայնվեք արդյո՞ք 2018 թվականին կառավարությունում լինել փոխվարչապետ կամ տարածքային կառավարման նախարար, կամ որեւէ այլ նախարար»,- հարցրեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ իր գործընկերոջ հարցին ի պատասխան վարչապետն այսօր ասել է, որ բազմիցս պատասխանել է այդ հարցի:
«Դուք նորից պատասխանեք, եւ ես գրի կառնեմ ձեր պատասխանը, որպեսզի այս հարցում մենք ի վերջո հասկանանք՝ հստակություն ունե՞ք, թե՞ չունենք»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշեց, որ հնչեցված հարցը կոռեկտության սահման ունի: «Ես չեմ կարող պնդել, որովհետեւ հենց դա պնդում ես, դու միանգամից դառնում ես քննադատվող թիրախ: Ես պատրաստ եմ լինել վարչապետ, այս պատասխանը ձեզ բավարա՞ր է: Երրորդը՝ ինչպես դուք եք ձեւակերպել, համոզողների մեջ ես կա՞մ, ես չգիտեմ՝ համոզողներ կան, թե՝ չկան, բայց համոզողների մեջ չկամ»,- պատասխանեց Կարեն Կարապետյանը: