Հայաստանում ՏՏ լաբորատորիա կստեղծվի. շուտով հուշագիր կստորագրվի
«Technology and Science Dynamics» ընկերությունը Հայաստանի կառավարության հետ համատեղ աշխարհի 5 երկրում տեղեկատվական տեխնոլագիաների ներկայացուցչություն է բացել, այդ թվում` Իտալիայում, ԱՄՆ-ում, Բելգիայում եւ Բոլիվիայում: Այս մասին կապի, տրանսպորտի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունում նախարար Վահեն Մարտիրոսյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց «Technology and Science Dynamics» ընկերության տնօրեն Վահան Շաքարյանը:
«Մինչեւ աշուն ներկայացուցչություններ կունենանք Մեքսիկայում, Իրանում եւ Ռուսաստանում»,- ասաց Վահան Մարտիրոսյանը՝ նշելով, որ Բոլիվիայի պատվիրակության այցից հետո պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել, որպեսզի Հայաստանում ստեղծվի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գիտահետազոտական կենտրոն:
Վահան Շաքարյանը չցանկացավ մինչ հուշագրի ստորագրումը մանրամասնել, թե որտեղ պետք է տեղակայվի լաբորատորիան, քանի՞ աշխատող պետք է ունենա եւ արտադրանքի ի՞նչ ուղղություններ են նախանշվում՝ նշելով, որ դեռ բանակցություններ են վարվում:
Խոսելով արտասահմանում հայկական ՏՏ ներկայացուցչությունների մասին՝ Վահան Շաքարյանը նշեց, որ այդ երկրներում աշխատում են տեղի հայերը, բայց իրենք ցանկանում են մասնագետներ գնել Հայաստանից, որոնք կաշխատեն այդ ներկայացուցչություններում:
«Վատ կողմը նա է, որ մենք այսօր խնդիր ունեք Հայաստանում գտնել համապատասխան մասնագետներ լեզվի բավարար իմացության, մարկետինգի PR-ի ուղղությամբ, որոնք պատրաստ կլինեն աշխատելու դրսում: Մենք ունեք 60 հոգանոց խումբ, որի հետ աշխատում ենք, դասեր ենք անցկացնում, բայց դեռեւս չունենք այն թեկնածուները, որոնք կարող են աշխատել»,- ասաց Վահան Շաքարյանը՝ նշելով, որ խոսքը մինչեւ 20 աշխատատեղի մասին է: