Հյուսիս-Հարավ ծրագրից գումար չի կորել. Վահան Մարտիրոսյան
Կապի, տրանսպորտի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը նախարարությունում այսօր հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինաշխատանքներն առաջ են գնում: «Երեկ եղել եմ Հյուսիս-Հարավում, եղել եմ երկու տարածքներում, որտեղ աշխատում են իսպանական ընկերությունն ու չինականը, որտեղ գարնանն ասում էի, որ պոբլեմներ կան: Ձեր հարցերին՝ ինչո՞ւ է ուշանում շինարարությունը, այդ պրոբլեմները լուծվել են, հիմա ակտիվ շինարարություն է գնում: Իսպանական հատվածում ճանապարհից չեն երեւում աշխատանքները, քանի որ ճանապարհին զուգահեռ լեռի ետեւում է, արդեն ահագին բետոնապատման աշխատանքներ արվել են»,- ասաց Վահան Մարտիրոսյանը ՝ նշելով, որ մինչեւ հուլիս ամսվա վերջ կունենանք մոտ 4 կիլոմետր բետոնացված աշխատանք, կառուցապատողներն օրական միջինը կառուցում են 300 մետր ճանապարհ, զուգահեռ պատրաստում են հիմքերը:
Նախարարի խոսքով՝ Թալինի-Գյումրի ճանապարահահատվածի վրա աշխատում է չինական ընկերությունը, որտեղ նախորդ տարվա համեմատ բավականին ակտիվ աշխատանք է կատարվում՝ հիմնականում հողային: «2019 թվականի երեւի մինչեւ ամռանը Գյումրիի ճանապարհն արդեն կունենանք, եթե ինչ-որ, ինչ-որ բաներ չլինեն, որոնք հույս ունեմ, որ չեն լինելու»,- ասաց նախարարը:
Նշենք, որ երեկ նախարար Վահան Մարտիրոսյանն ընդունել էր Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) ներկայացուցիչներին` ծրագրերի ղեկավար Թոմաս Հերցի գլխավորությամբ: Նախարարության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է, որ Թոմաս Հերցը եւս երկկողմ համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց ` նշելով, որ իրենք եւս շահագրգիռ են աջակցելու նախագծերի իրականացման եւ վերահսկման գործում: Վահան Մարտիրոսյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք Ասիական զարգացման բանկը կմասնակցի Հյուսիս-Հարավ ծրագրի վրա ծախսվող միջոցները վերահսկելու գործընթացին եւ որքա՞ն գումար է հարկավոր, որպեսզի Հյուսիս-Հարավ մայրուղին ամբողջությամբ կառուցվի:
«Թիվ չեմ կարող ասել, որովհետեւ Հյուսիս-Հարավն ամբողջությամբ կառուցվելու ժամանակ, դեռ հատվածներ կան, որ նախագծման աշխատանքները վերջնական չեն, դրանից հետո մրցույթներ կլինեն, որոնց արդյունքներից հետո նոր կարող ենք թիվ հայտարարել: Մենք կարող ենք թիվ հայտնել, թե այս հատվածը, որը կառուցվում է, որքան կարժենա, ինչ պայմաններով են հաղթել կապալառու ընկերությունները»,- ասաց Վահան Մարտիրոսյանը:
Անդրադառնալով վերահսկողության հարցին՝ նախարարն ասաց, որ վերահսկողությունը վերաբերվել է այն պահանջներին, որոնք դրված են եղել պայմանագրում: «Ընկերությունը ժամանակի ընթացքում ոչ պատշաճ էր կատարում այդ պարտականությունները դրա համար մեր միջամտությամբ, Ասիական զարգացման բանկի, մնացած բանկերի, Եվրոպական ներդրումների բանկի, որոնք ֆինանսավորում են, մեր առաջարկով, մեր խնդրանքով իրենք էլ ներգրավվեցին դրա մեջ, որպեսզի պահանջներն ավելի խիստ լինեն»,- մանրամասնեց նախարարը:
Կապի, տրանսպորտի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարը չի կարծում, որ Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինաշխատանքների ժամանակ գումարներ են կորել: «Փող կորել դուք ի՞նչ նկատի ունեք: Ես չեմ կարծում, որովհետեւ, գիտեք ինչ, իմ գնահատականով՝ չէ, բայց եթե հարցը այդպես եք դնում, ապա այդ պատասխանը ինձանից չեք կարող ակնկալել: Կարող եք ակնկալել, այն դեպքում, եթե ինչ-որ քննություն գնա դրա վերաբերյալ: Ի՞նչ վերաբերվում է ինձ, ես ուսումնասիրում եմ հարցն այդքանով, որքան մեր պատականությունն է»,- ասաց Վահան Մարտիրոսյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Հյուսիս-Հարավ ծրագրի իրականացման ընթացքում գումարներ կորե՞լ են կամ փոշիացվե՞լ: Նախարարի խոսքով՝ ինքը կասկածներ չունի, որ ֆինանսական միջոցներն արդյունավետ են ծախսվում:
Հյուսի-Հարավ ծրագրի հաշվարկային արժեքը կազմում է 1,2-ից 1,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ իրականացման ժամկետը՝ 2009-2019թթ.: Ծրագիրը բաժանված է 4 առանձին Տրանշերի՝ Երեւան-Արտաշատը, Աշտարակ-Թալին, Թալին-Գյումրի, (Գյումրի-Բավրա եւ Արտաշատ-Ագարակ: Մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ եղան այն մասին, որ Հյուսիս-Հարավ մայրուղու վրա անարդյուանվետ են ծախսվել վարկային միջոցները, որոնք վերցրել էր Հայաստանի կառավարությունը միջազգային դոնոր կազմակերպություններից: