«Հայաստանը կարող է հպարտանալ իր քաղաքացիական ակտիվիզմով». ԵՄ-ն նոր դրամաշնորհ կտա
«Բոլորդ քաջ գիտակցում եք քաղհասարակության կարեւորությունը հզոր Հայաստան կառուցելու համար»,- այս մասին «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոնում կազմակերպված «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի միջոցառման ժամանակ ասաց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտոր Սվիտալսկին՝ հանդես գալով բացման խոսքով:
«Հայաստանը կարող է հպարտանալ իր քաղաքացիական ակտիվիզմով: 4 հազար հասարակական կազմակերպություն կա, հազար հիմնադրամ, որ գրանցված են Հայաստանում: Եթե անգամ, սոսկ մի մասն է այս կազմակերպությունների գործում, ոմանք 10-15 տոկոս են նշում, սա այդուհանդերձ շատ հզոր ներուժ է»,- հայտարարեց Պյոտոր Սվիտալսկին՝ նշելով, որ հետխորհրդային այլ պետությունների ֆոնին սա այցեքարտ է եւ հպարտության առարկա Հայաստանի համար:
Դեսպանը նշեց, որ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների զարգացման համար կարողությունների զարգացումը կարեւորագույն հարց է: «Փողը ցանկացած գործունեության թթվածինն է, ասեմ ձեզ, որ հասարակական կազմակերպությունների նոր օրենքի ներքո՝ նոր ստեղծարար հնարավորություններ են բացվում ֆինանսական միջոցներից օգտվելու եւ իրենց գործունեությունն ընդլայնելու համար»,- նկատեց ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
Խոսելով «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի մասին, Պյոտոր Սվիտալսկին ասաց, որ երկխոսությունն այս ծրագրի առանցքում է եւ դա շատ կարեւոր է: Նա նշեց, որ տնտեսագետ Ալբերտ Հիչմանը մի էսե է գրել այն մասին, թե ինչ կարող  անհատն անել խմբի, հասարակության համար: Դրա համար երեք ձեւ կա: Առաջինը՝ ելքն է, երբ անհատը կազմակերպությունից, երկրից հեռանում է եւ իր գլխի ճարը փորձում է տեսնել: Երկրորդը՝ հնազանդվելն է, պարզապես անհատը մոռանում է սեփական տեսակետի մասին եւ միանում է մեծամասնությանը, եւ երրորդ ձեւը ձայնը բարձրացնելն է: «Հնչեցնում եմ ձայնս, միանում եմ այլոց, որոնք նույն կարծիքն ունեն, եւ փորձում եմ հետք թողնել կազմակերպության, համայնքի, հասարակության մակարդակով, երկրի մակարդակով, եւ այս ձայնի մակարդակը շատ կարեւոր է: Բայց այդ ձայնը տեղ է հասնում, երբ ձայնակցում են շատ այլ ձայներ: Ուստի շատ կարեւոր է երկխոսության գաղափարը»,- վերլուծեց Պյոտոր Սվիտալսկին:
Անդրադառնալով կառավարության եւ քաղհասարակության երկխոսությունը, նա նկատեց, որ քաղհասարակությունը ինքնին դժվար երեւույթ է, քաղհասարակության հետ գործ ունենալը դժվար է, բայց հենց քաղհասարակությունն է, որ ինչ-որ բան է փոխում երկրում: Դեսպանը նշեց նաեւ, որ քաղհասարակության կազմակերպությունները միմյանց հետ էլ են բարդ երկխոսում, քանի որ երբեմն մրցակցության մեջ են: Որպես օրինակ Պյոտոր Սվիտալսկին ասաց, որ երբ ԵՄ-ն դրամաշնորհի մրցույթ է հայտարարում, ՀԿ-ներից ոմանք դժգոհում են արդյունքներից, խնդիրներ են առաջանում:
«ԵՄ-ն հանձնառու է աջակցություն ցուցաբերել քաղհասարակության կազմակերպություններին: Ասեմ ձեզ՝ նոր միասնական աջակցության շրջանակը, որ այս շաբաթ քննարկվեց, շատ կառուցողական հանդիպումների ընթացքում կառավարության հետ, շարունակում է իր ուղին: Կլինեն նոր հատկացումներ, մասնավորապես, քաղաքացիական հասարակության հետ աշխատելու համար: Սա մեր երկարատեւ հանձնառությունն է»,- ասաց Պյոտոր Սվիտալսկին՝ նշելով, որ ԵՄ-ի համար առաջնահերթությունների մեջ մտնում են փոքր հասարակական կազմակերպություններին ենթադրամաշնորհներ տրամադրելը, իսկ երկրորդ առաջնահերթությունը՝ մարզերն են: «Մենք որպես Եվրամիություն ցանկանում ենք օգնել քաղաքացիական ակտիվիզմի կայացմանը մարզերում: Երրորդ սկզբունքը կամ երրորդ գաղափարը, որն ընկած է մեր գործունեության հիմքում՝ սոցիալական ձեռնարկատիրությունն է»,- ընդգծեց ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը: