Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցը ՊՆ-ին խնդրում է վերականգնել իր իրավունքները (տեսանյութ)
ՀՀ ՊՆ N զորամասի արդեն նախկին զինծառայող Միքայել Կեսոյանը, որը մասնակցել է 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմին, պաշտպանության նախարարությանը խնդրում է իր իրավունքները վերականգնել՝ նշանակելով կենսաթոշակ: Միքայել Կեսոյանն armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ 2015 թվականին տեսողական խնդիրներով հանդերձ՝ զորակոչվել է բանակ, մասնակցել ռազմական գործողություններին, որից հետո ճանաչվել է ծառայությանը ոչ պիտանի, եւ ազատվել է պարտադիր զինվորական ծառայության մյուս մասը շարունակելուց (9 ամիս):
Միքայել Կեսոյանի խոսքով՝ իր կարճատեսությունը եղել է բանակ զորակոչվելուց առաջ, սակայն ապրիլյան պատերազմից հետո կտրուկ վատացել է տեսողությունը:
«Պատերազմից հետո, չգիտեմ, գազանյութից, թե իմ լարվածությունից կորցրի տեսողությունս, սեւացավ աչքերիս դիմաց, մոտ 2 րոպե բան չզգացի: Դրանից հետո ավելի բարդացավ, սկսեցի ավելի վատ լինել: Դիմում գրեցի, որ ստուգեն ինձ, որի ժամանակ ինձ բանակից ազատեցին: Ասեցին, որ քո տեսողությունը շատ վատ է, հասնում է 8-ի»,- ասաց Միքայել Կեսոյանը եւ նշեց, որ զորացրվելուց հետո տեսողության վատ լինելու պատճառով չի կարողանում աշխատել:
Միքայել Կեսոյանը դժվարանում է ասել, թե որն է եղել պատճառը, որ իրեն կենսաթոշակ չեն նշանակել: «Ինձ տարբեր տեղեր են տարել ստուգելու, Մալաթիայում են ստուգել, Մուրացանի գլխավոր բժիշկն է նույնիսկ ինձ ստուգել, ասել է, որ պիտանի չեմ ծառայությանը: Ճիշտն ասած, ասել են՝ տղա ջան, գիտես, որ ավելի բեթարներն էլ կան, որ չեն կարողանում քայլեն: Ասել եմ, որ եթե ես կարողանամ, ձեզ չեմ դիմի, ես ուզում եմ առողջ լինեմ, ուզում եմ տեսնեմ, ուզում եմ կարողանամ ինչ-որ բան անել, ու ձեզ նեղություն չտամ»,- ասաց Միքայել Կեսոյանը:
Մեզ տրամադրած փաստաթղթերի համաձայն, ՀՀ ՊՆ Կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովը 21.11.2016 թ. թիվ 3093 որոշմամբ Միքայել Կեսոյանին համարել է ոչ պիտանի զինվորական ծառայությանը, պիտանի է սահմանափակումներով՝ պատերազմական ժամանակ: Նույն որոշման համաձայն՝ հիվանդությունը կապված չի եղել զինվորական ծառայության հետ:
ՀՀ ՊՆ ԿՌԲՀ նախագահ Ս. Օհանյանի 05.05.2017 թվականի թիվ ՊՆ49-246 գրությամբ զինծառայողին տեղեկացվել է, որ նրա վերաբերյալ զորակոչային եւ ՀՀ ՊՆ ԿՌԲՀ-ի կողմից կայացված որոշման ախտորոշումների տարբերությունները պայմանավորված չեն հիվանդության աճով, քանի որ հեռատեսությունը տվյալ տարիքային խմբում չունի հարաճելու միտում եւ նրա աստիճանը մնում է անփոփոխ կամ կարող է նվազել:
Այս երկու պատասխաններից բնական հարցեր են առաջանում, թե օրինակ ինչպե՞ս է ստացվել, որ նշված հիվանդությունը հարաճելու միտում չունի այդ տարիքում, սակայն հանձնաժողովը գտել է, որ նրա առողջական վիճակի վատթարացումը կապված չէ ծառայության հետ: Եթե անգամ կապված էլ չի ծառայության հետ, ապա ինչո՞ւ են նրան զորակոչել բանակ:
Այս հարցերը armtimes.com-ը գրավոր ուղղել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին: ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Գեւորգ Ալթունյանը մեր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել է, որ հարցման մեջ նշված տեղեկությունները տրամադրելու համար լրացուցիչ ուսումնասիրության անհրաժեշտություն կա: Ըստ այդմ` հարցման պատասխանը կտրամադրվի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում: