«Ելք» դաշինքը դեռ չի ստացել «Զիբիլիքսի» գործը կարճելու որոշումը. ի՞նչ քայլեր կձեռնարկվեն
Երեւանի ավագանու ընտրություններից հետո հարուցված եւ «Զիբիլիքս» անվանումը ստացած սկանդալային գործի կարճման որոշումը «Ելք» դաշինքը դեռեւս չի ստացել:
Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան ասաց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանը:
Հիշեցնեք, որ սույն աղմկոտ գործը ՀՔԾ-ն կարճել է հուլիսի 25-ին. այն կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Հիշեցնենք, «Ելք» դաշինքի անդամները դեռեւս մայիսին իրավապահներին հանցագործության մասին հաղորդում էին ներկայացրել՝ դրան կցելով Տարոն Մարգարյանի Կոմիտաս 56 հասցեում գտնվող ընտրական շտաբի մոտ գտնվող աղբամաններից հայտնաբերված սկանդալային փաստաթղթեր, որոնք դաշինքի պնդմամբ, վկայում են, որ Երեւանի ավագանու մայիսի 14-ի ընտրություններում Հանրապետականի կողմից ընտրակաշառքի բաժանումը կրել է համակարգված եւ կենտրոնացված բնույթ:
Ըստ «Ելք»-ի՝ մոտ 30-էջանոց այդ նյութերը իրենց մոտ հայտնվել են, երբ գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի Կոմիտաս 56 հասցեում գտնվող ընտրական շտաբի աշխատակիցը դրանք նետել է աղբամանը:
Մեր զրույցում «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանն ասաց, որ պաշտոնապես իրենց հայտնի չէ, որ քրեական գործը կարճվել է: «Ես արդեն մտածում եմ, որ դա այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը, այլապես մենք ստացած կլինեինք այդիպիսի որոշում»,- ասաց պատգամավորը: Մեր դիտարկմանը, որ գործը կարճվել է հանցակազմի բացակայության հիմքով, արդյո՞ք հանցակազմ չկար գործում, Զեյլանյանն ասաց. «Հաղորդումը մենք ենք տվել եւ համոզված ենք եղել դրա ճշմարտացիության մեջ: Այո, մենք գտնում ենք, որ հանցակազմ կա: Մեր իրավունքներն այդ հանցագործությամբ խախտվել են»: Հարցին, եթե ստանանք գործի նյութերը բողոքարկելո՞ւ եք կարճման որոշումը, թե՞ ոչ, «Ելք» խմբակցության պատագամավորը կրկին նշեց, որ իրենք կասկածում են, որ այդպիսի որոշում գոյություն ունի. «Երբ որ ստանանք այդ որոշումը, կուսումնասիրենք եւ համապատասխան հետեւություններ կանենք: Դեռեւս մեզ համար չկա այդպիսի որոշում, քանի որ չենք ստացել»,- եզրափակեց Արտակ Զեյնալյանը:
Նշենք, որ «Ելք» դաշինք անդամների պնդմամբ, ընտրակաշառքի բաժանման գործընթացում ներգրավված են եղել նաեւ իրավապահները, մասնավորապես՝ թղթերից մեկը Հանրապետականի շտաբ է ուղարկվել ոստիկանության ֆաքսի համարից, որտեղ նշված են եղել ոստիկանների անուն-ազգանունները, կոչումը, պաշտոնը: Խոսքն այս դեպքում ՊՊԾ գնդի աշխատակիցների անուններով կազմված ցուցակի մասին էր, որում նշված էր՝ ընտրություններում ով ինչքան ձայն պետք է ապահովի ՀՀԿ-ի համար: ՊՊԾ աշխատակիցների մասով ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով ծառայողական քննություն նշանակվեց եւ որոշ ժամանակ անց կասեցվեց: