ՌԴ-ն ու ՀՀ-ն մտադիր են ընդլայնել համագործակցությունը ռուսերենի ուսուցման հարցում. Վասիլյևա
Ռուսաստանն ու Հայաստանը մտադիր են ընդլայնել համագործակցությունը ռուսաց լեզվի ուսուցման մասով: Այս մասին այսօր Երեւանում ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանի հետ հանդիպման ավարտին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ ԿԳ նախարար Օլգա Վասիլյեւան:
Նա նշել է, որ երկու երկրները մտադիր են խորացնել կապերը ռուսաց լեզվի եւ գրականության դասավանդման ոլորտում: «Դրա համար կան բոլոր հիմքերը»,- շեշտել է ռուս նախարարը:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, նա տեղեկացրել է նաեւ, որ հանդիպմանը քննարկվել է ռուսաց լեզվի ուսուցիչների դասավանդման մեթոդիկային նվիրված հարցեր:
Վասիլյեւան նաեւ նշել է, որ Հայաստանում մի քանի տասնյակ հազար մարդ ակտիվ օգտվում է «Կրթությունը ռուսաց լեզվով» պորտալից (օտարերկրացիների համար կրթական պլատֆորմ ռուսաց լեզվի խորացման համար):
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը ներկայացրել է Հայաստանում ռուսաց լեզվի դասավանդման նոր հայեցակարգը, որը մեծ աղմուկ է բարձրացրել հայաստանյան հանրային ու քաղաքական շրջանակներում:
Նախաձեռնության հեղինակները ռուսերենի ուսուցման խորացման համար առանձին հայեցակարգի մշակումը հիմնավորում են լեզվի հանրայնացման, ինչպես նաեւ աշխարհատնտեսական եւ աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների դիմագրավման անհրաժեշտությամբ:
Նախաձեռնության ընդդիմախոսները վստահ են, որ նման հայեցակարգի ստեղծման համար չկա հանրային պահանջարկ եւ չի եղել հանրային քննարկում: Նրանց կարծիքով, ռուսաց լեզվի համար մյուս օտար լեզուներից առանձնացված հայեցակարգի մշակումը հիմնավորված չէ. այն «ոչ այլ ինչ է, քան աշխարհաքաղաքական որոշակի ուժային կենտրոնից ստացված հրահանգ»: