Հայ մասնագետներն օգնել են կասեցնել ՌԴ դեմ կիբերգրոհը. ՌԴ ԱԴԾ ղեկավար
Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) ղեկավար Ալեքսանդր Բորտնիկովը պատմել է հայ մասնագետների աջակցության մասին, որի շնորհիվ հաջողվել է նվազագույնի հասցնել Wannacry վիրուսի գրոհի հետեւանքները Ռուսաստանում:
Այդ մասին նա ասել է հոկտեմբերի 4-ին Կրասնոդարում մեկնարկած Հատուկ ծառայությունների, անվտանգության եւ իրավապահ մարմինների ղեկավարների XVI միջազգային խորհրդակցության ժամանակ ունեցած իր ելույթում:
«Համագործակցելով Հայատանից մեր գործընկերների հետ մեզ հաջողվել է կանխել WannaСry վիրուսի ներթափանցումը մի շարք բանկերի ցանց»,- ասել է Բորտնիկովը, հայտնում է Rusarminfo-ն:
Ըստ ՌԴ ԱԴԾ ղեկավարի, երկու երկրների գործակցությունը նպաստել է վիրուսի հետեւանքների ազդեցության չեզոքացմանը նաեւ ՀԱՊԿ մյուս երկրների բանկային համակարգերում: