ԵԱՏՄ վարչապետների նեղ կազմով նիստը ձգձգվում է ղազախաղրղըզական կոնֆլիկտի պատճառով
Երեւանում «Մուլտի գրուպ» հյուրանոցային համալիրում ժամեր առաջ մեկնարկել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի՝ նեղ կազմով նիստը, որին մասնակցելու համար ՀՀ են ժամանել ԵՏՄ անդամ պետությունների՝ Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի եւ Ղրղզստանի վարչապետները, ինչպես նաեւ՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նախատեսված էր, որ ժամը 12:00-ին պետք է սկսվի խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստը:
Արդեն երկու ժամ է, սակայն ընդլանված կազմով նիստը չի սկսվում: Մեր տեղեկություններով, խնդիրն այն է, որ նեղ կազմով նիստի ժամանակ բախում է տեղի ունեցել Ղազախստանի եւ Ղրղըզստանի վարչապետների միջեւ: Ինչպես հայտնի է, այս երկու երկրների հարաբերությունները վերջին շրջանում լարվել են կապված ղազախական կողմում սահմանում հատուկ ծառայությունների եւ սահմանապահների կողմից ուժեղացված ստուգումների հետ:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի՝ նեղ կազմով նիստը վերածվել է այս հարցի քննարկման հարթակի, ինչի հետ կապված էլ ձգձգվում են օրակարգային մյուս միջոցառումները: