Համոզված չեմ, որ կունենայինք այլ որակի Հայաստան, եթե հոկտեմբերի 27-ը չլիներ. Բաբլոյան
Լրագրողների հետ զրույցում Բաբլոյանը ընդգծեց նաեւ, որ իր կարծիքով, հոկտեմբերի 27-ի դեպքերը կապված չեն քաղաքականության հետ։
«Իհարկե շատերը ձգտում են դրանում քաղաքական հիմքեր գտնել։ Ես համոզված եմ, որ այդտեղ քաղաքական որեւիցե խնդիր չկա։ Այն, ինչ տեղի ունեցավ, մեր բոլորի ողբերգությունն է։ Այսօր հիշատակի օրն է, որը միշտ պետք է զգոն պահի մեզ, որ հանդուրժող լինենք եւ հարգենք այն ամենը, ինչ ստեղծել են դարերով մեր պապերը՝ տալով մեզ երկիր, եւ այսօր մենք պետություն ենք ստեղծել, որը պիտի կարողանանք ճիշտ կառուցենք», - նկատեց ԱԺ նախագահը։
Արա Բաբլոյանն ընդգծեց՝ բնական է, որ հանրությունը նման իրավիճակներում միշտ կարծում է, թե իրողությունը երբեք չի բացահայտվի. «Բացահայտված են մարդիկ, որոնք դա իրականացրել են»,- նշեց Բաբլոյանը։
Դիտարկմանը, եթե հոկտեմբերի 27-ը չլիներ պատմության մեջ, արդյո՞ք Հայաստանի Հանրապետությունը կզարգանար այնպես, ինչպես զարգանում է հիմա, թե՞ կլինեին այլ զարգացումներ, Արա Բաբլոյանն ասաց.
«Իշխանությունը կարողանում է զարգացնել այնպես, ինչպես ժողովուրդը նրան վստահում է, եւ այդ առումով չեմ կարծում, որ տատանումները մեծ լինեին եւ տարբերությունը մեծ լիներ։ Մենք ունենք դանդաղ, բայց հստակ առաջընթաց, եւ այդ ամենը տարբեր ֆակտորներով է բացատրվում։ Ուղղակիորեն ասել, որ մենք կունենայինք այլ որակի Հայաստան, համոզված եմ, որ՝ ոչ»։