«Ելք»-ն առաջարկում է պատժել ավտոկայանատեղիներում խոչընդոտներ տեղադրողներին
Երեւանի ավագանու «Ելք» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը նամակով դիմել է Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, առաջարկելով պատժել ավտոկայանատեղիների համար նախատեսված վայրերում խոչընդոտներ տեղադրողներին:
Դիմումում, մասնավորապես, ասվում է.
«Քաղաքացիները հաճախ բողոքում են Երեւան քաղաքում «Փարկինգ սիթի սերվիս» ՓԲԸ-ի կողմից կազմակերպված ավտոկայանատեղիների տարածքում խոչընդոտների ապօրինի տեղադրումից եւ դրա վերաբերյալ տեղեկացնում քաղաքապետարանին կամ ճանապարհային ոստիկանությանը:
Նման իրավախախտումների վերաբերյալ դիմում են նաեւ «Ելք» խմբակցության անդամները, բայց քանի որ իրավախախտումը իրականացնում են տարբեր տնտեսվարող սուբյեկտներ, խնդիրը համակարգային առումով չի լուծվում:
Խնդիրը համակարգային կերպով լուծելու համար առաջարկում եմ «Փարկինգ սիթի սերվիս» ՓԲԸ-ին հանձնարարել տեսանկարահանումների ընթացքում ապօրինի երկաթյա խոչընդոտ հանդիպելու դեպքում, այդ մասին տեղեկացնել ճանապարհային ոստիկանությանը, որն իր հերթին տեսանկարահանման նյութերը կարող է օգտագործել որպես իրավախախտման ապացույց եւ նախազգուշացման կամ տուգանքի միջոցով վերացնել իրավախախտումը:
Կարծում եմ՝ սա կվերացնի նաեւ այն անհավասարությունը, որն առկա է տնտեսվարող սուբյեկտների միջեւ. մի մասը, օրենքով սահմանված կարգով ստանալով թույլտվություն, վճարելով տեղական տուրքերը, ձեռք են բերում ծառայողական ավտոկայանատեղիներ, իսկ մյուս մասը ապօրինաբար զբաղեցնում են անսահմանափակ կայանման համար նախատեսված տարածքը»: