ՌԴ-ն պաշտոնապես թույլատրել է թուրքական լոլիկի ներկրումը, բայց՝ սահմանված քանակով
Ռուսաստանը նախապես սահմանված քանակով պաշտոնապես թույլատրել է թուրքական լոլիկի ներկրումը: Այդ քանակությունը սահմանում է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարությունը: Այս մասին ասված է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի ստորագրած կառավարության որոշման մեջ:
Ինչպես հայտնում է РИА Новости գործակալությունը, տվյալ որոշմամբ,  2017 թվականի նոյեմբերի 1-ից թույլատրվում է թուրքական լոլիկի մատակարարում իրականացնել ռուսական շուկա։ «Դա կիրականացվի Ռուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարության կողմից որոշվող ծավալով, Թուրքիայի իրավասու մարմնի երաշխավորությամբ, «Ռոսսելխոզնադզորի» վերահսկողությամբ»,- հաղորդվում է փաստաթղթում:
Թուրքիայից Ռուսաստան 50 հազար տոննա լոլիկի մատակարարումը համաձայնեցվել է պրոֆիլային գերատեսչությունների կողմից եւ կարող է սկսվել նոյեմբերի 1-ից, ընդ որում, մատակարարումներն իրականացնելու է չորս թուրքական ձեռնարկություն: Այս մասին ավելի վաղ հայտարարել էր Ռուս-թուրքական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը:
Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեքչին իր հերթին շնորհակալություն էր հայտնել ՌԴ նախարարին կայացրած որոշման համար՝ ընդգծելով, որ սահմանափակումները չեղարկվել են նախատեսված ժամկետից մեկ ամիս շուտ:
Թուրքիայից Ռուսաստան լոլիկի արտահանման վրա էմբարգոն դրվեց 2015 թ. վերջին, երբ թուրքական ՀՕՊ ուժերը Սիրիայի հետ սահմանին խոցեցին ռուսական Су-24 ռազմական ինքնաթիռը: Ռուսաստանի ու Թուրքիայի տեւական բանակցություններից հետո հայտարարվեց, որ այս տարվա նոյեմբերին պետք է թույլատրվի թուրքական լոլիկի արտահանումը ՌԴ: