Անօդաչուների սկանդալը. Իսրայելում քրգործ է հարուցվել Aeronautics Defense Systems-ի դեմ
Իրայելում քրեական գործ է հարուցվել Aeronautics Defense Systems ընկերության դեմ՝ 2017-ի ամռանն Ադրբեջանի խնդրանքով հայկական դիրքերի վրա անօդաչու թռչող սարքի փորձարկման մեղադրանքով, գրում է timesofisrael.com-ը:
Գործը վարում է Իսրայելի ոստիկանության միջազգային հանցագործությունների հետաքննությունների բաժինը:
«Խոշոր պատվիրատուի անունը», որի հետ ընկերությունը փորձարկել է ԱԹՍ-ն, չի հրապարակվելու: «Չնայած ընկերությունը հրաժարվում է նշել «խոշոր պատվիրատուի» անունը, ակնհայտ է, որ դա Ադրբեջանն է: Զենքի վաճառքի կասեցման որոշումը եղել է այն բանից հետո, երբ ադրբեջանցիների խնդրանքով ընկերությունը փորձարկել է Orbiter 1K մոդելի ԱԹՍ-ն Հայաստանի դիրքերի վրա` Լեռնային Ղարաբաղում: Գեներալ Արմեն Գյոզալյանի փոխանցմամբ, հուլիսի 7-ին փորձարկման արդյունքում երկու հայ զինվոր էր վիրավորվել»,- գրում է իսրայելական կայքը:
Aeronautics-ի տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ ընկերությունը $20 միլիոնի պայմանագիր ունի «խոշոր պատվիրատուի» հետ: Այժմ աշխատում են պաշտպանության նախարարության հետ՝ խնդրի հստակեցման շուրջ:
2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանն Արցախի դեմ կիրառեց Իսրայելի կողմից վաճառած կամիկաձե դրոնները: Այդպիսի դրոններից մեկով խոցվեց հայ կամավորականների ջոկատ տեղափոխող ավտոբուսը, զոհվեց 7 մարդ: Հայաստանն իր բողոքն էր արտահայտել Իսրայելին`Ադրբեջանին զենք-զինամթերք վաճառելու փաստի առնչությամբ։
2017-ի ամռանը ընկերության պատվիրակությունը բանակցում էր Բաքվի հետ ԱԹՍ-ների մատակարարման հարցի շուրջ, երբ ադրբեջանական կողմը զինվորականներին խնդրել է ցուցադրել դրա հնարավորություններն իրական մարտական պայմաններում` հայերի դիրքերի վրա: ADS-ի պատվիրակության ղեկավարությունը համաձայնվել էր և պահանջել նույնը դրոնների հրահանգիչներից, սակայն վերջիններս հրաժարվել էին կատարել պահանջները:
Իսրայելի ՊՆ-ն հետաքննություն էր սկսել՝ պարզելու, թե արդյոք անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող ընկերությունն Ադրբեջանի խնդրանքով հայկական դիրքերի վրա անօդաչու սարք է փորձարկել։
2007 թվականին Իսրայելն ու Ադրբեջանը $1,6 մլրդ-ի զենքի մատակարարման պայմանագիր են կնքել: Բացի անօդաչուներից, Իսրայելը մատակարարում է Ադրբեջանին ռադարներ, հակատանկային հրթիռներ, ականանետեր, գիշերային տեսանելիության սարքեր, այլ ռազմական պարագաներ: