Ֆրանսիական Վալանսում սկսվել է հայկական առաջին դպրոցի շինարարությունը
Վալանսում կայացել է այն տարածքի օծման արարողությունը, որտեղ սկսվելու է հայկական հանրակրթական դպրոցի շինարարությունը: Արարողությանը ներկա է եղել քաղաքապետ Նիկոլյա Դարագոնը, նշված է դպրոցի ադմինիստրացիայի ֆեյսբուքի էջում:
Վալանսում սա կլինի առաջին հայկական դպրոցը, թեև քաղաքի բնակչության տասը տոկոսից ավելին հայկական ծագում ունի:
1915-ի Ցեղասպանությունից հետո շատ հայեր են Վալանսում ապաստան գտել: Հիմա քաղաքում ապրում է Ֆրանսիայի ամենամեծ հայ համայնքներից մեկը: Ֆրանսիայի հայերի ազգային միությունը նույնպես Վալանսում է գործում:
Այժմ Ֆրանսիայում գործում է 7 ֆրանս-հայկական դպրոց` Փարիզում, Լիոնում, Մարսելում և Նիսում:
1889 դիտում
Շատ խորհրդանշական է ուղղափառ եկեղեցու զատիկի օրով միութենական քայլերթի մեկնարկը. Անի Խաչատրյանը տեսանյութ է հրապարակել