Չկա լիմոն, մանդարին, դատապարտեմ այսպիսի Նոր տարին. Նիկոլ Փաշինյան. տեսանյութ
ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցման դադարեցման «Ելք»-ի նախագիծը շարունակվում է քննարկվել ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում: «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ի պատճառով Վրաստանից ներկրվող մանդարինի քանակի նվազմանն ասաց.
«Անկեղծ ասած, երեկվա լրահոսին հետևելով՝ ես հասկացա, որ այս ժամանակները, երևի թե մեր գիտակցության մեջ կվերակենդանանցնեն նաև Խորհրդային միության ասացվածքները։ Դրանից ամենահայտնին և սեզոնայինը հետևյալն է՝ չկա լիմոն, մանդարին, դատապարտեմ այսպիսի Նոր տարին»,-ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանն իր խոսքում նշեց, որ սրան զուգահեռ նվազել է նաեւ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող լոլիկը:
«Երեկ պարզվեց, որ Վրաստանից 5 կգ-ից ավելի մանդարին ներկրելու համար հարկավոր է 4 կգ փաստաթուղթ կցել դրան, և դա ԵԱՏՄ-ի նոր նվաճումն է։ Վրաստանի հետ մենք հիմա ազատ առևտրի համաձայնագիր ունենք և կարող ենք ոչ միայն 5, այլև 6, 7, նույնիսկ 8 կգ մանդարին ներկրել Վրաստանից։ Բայց դրա համար պետք է ֆիտոսանիտարական, միջուկային, քիմիական, կենսաբանական և այլ բազմաթիվ տեղեկանքներ: Այսինքն՝ մարդը 1000 դրամի մանդարին պիտի գնի Սադախլոյից և 5000 դրամ ծախսի, գնա ԹիՖլիս, որ ֆիտոսանիտարական փաստաթուղթ ձեռք բերի, որ կարողանա մանդարին ներկրի: Իհարկե, մենք դեռ խոսում ենք ազատ առեւտրի մասին: Միայն սա չէ, այս տարի Ռուսաստանից Հայաստան են սկսել ներկրել բանջարեղեն: Սա ի՞նչ երեւույթ է, իհարկե կապված է ԵԱՏՄ-ի հետ, բայց այստեղ եւ Ռուսաստանում ջերմոց ունեցողները գազի համար վճարում են երեք անգամ տարբերությամբ, մենք ավելի վճարում ենք երեք անգամ: Մի հատ լոլիկ ունեինք արտահանելու, այն էլ պարզվում է, որ Ռուսաստանից է գալիս»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը շեշտեց, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո հայ օլիգարխները եւս «խեղճացել են»:
«Գազպրոմի մենաշնորհը քիչ էր, մի հատ էլ բենզինի մենաշնորհ է հաստատվել: Ո՞վ կպատկերացներ, որ 4 տարի առաջ «Ֆլեշ», GPS ընկերությունները, որոնց մեղադրում էինք մենաշնորհի մեջ, այսօր դարձել են մենաշնորհի զոհ, որովհետեւ հիմա միայն Ռոսնեվթն է ներկրում, իսկ մեր խոշոր օլիգարխները հայտնվել են մանր սպառողի դերում: Սա է ԵԱՏՄ-ն եւ մեր տնտեսության վիճակը»,- նշեց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Սերժ Սարգսյանը դիմում է ամեն քայլի, որպեսզի 2018 թվականին կրկին վերարտադրվի:
«Մեկ այլ խնդիր էլ կա, որ ԵԱՏՄ-ի քաղաքական ավտորիտար ռեժիմը մտնում է Հայաստան: Այսօր մամուլը բացեք, Եվրոպայի հետ մի հատ կիսափաստաթուղթ է ստորագրվել, որտեղ բացում ես գրած է՝ Սերժ Սարգսյանն ամենակարողն է: Այս տեմպերով, որ գնա Կիմ Չեն Ինին աբգոն կանի: Պարզ է, որ սա արվում է իշխանության աթոռը հերթական անգամ գրոհելու համար: Ամեն անգամ, երբ Սերժ Սարգսյանը պետք է իշխանությունը ձեռք գցի, մի հատ «գիգանտ» ծրագիր է հրապարակում: Մի հատ 98 թվականին Հայաստանը ցնցվեց  «Արմենիկումի» պատճառով, հետո 2008 թվականին ատոմակայան էին կառուցում, մի հատ էլ այդտեղ ցնցվեց Հայաստանը, հետո Իրան-Հայաստան երկաթուղի էին կառուցում՝ ցնցեցին: Հիմա էլ հայտարարում են, որ 4 միլիոն բնակչություն ենք ունենալու: Սա նշանակում է, որ 2018-ին Սերժ Սարգսյանը պետք է իշխանությունը գրոհի:
2017-ի առաջին կիսամյակում Ռուսաստանից Հայաստան ներկրվող բուսական ապրանքների ներկրումը 53 տոկոսով աճել է: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում գյուղատնտեսությամբ զբաղվողների եկամուտները նվազել է:
Հենց հակառակորդի հարձակումը սկսում է, պարզվում է, որ ՀԱՊԿ-ի պայմանագիրն այդ դեպքի համար չէ, դա չի վերաբերվում Մովսես գյուղին, ընդեղ ուրիշ գյուղեր կան հայկական, ոչ Մովսեսը, ոչ Չինարին, ոչ Բերդն ու Իջեւանը: Այդ պայմանագիրը լրիվ ուրիշ դեպքի համար է: ՀԱՊԿ-ին դրել ենք Բրուս Լիի տեղը, բայց չենք հասկանում, թե իրենից ինչ է ներկայացնում»,- եզրափակեց Փաշինյանը: