ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովը. Սարգսյանն ու Նալբանդյանը մեկնում են Մինսկ
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 30-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Բելառուսի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Մինսկում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանին: Այս մասին  տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Մինսկ է մեկնում նաեւ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, որը ներկա կգտնվի Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանը։
ՀԱՊԿ-ի գագաթաժողովից առաջ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդիպել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետ:  Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին կամփոփվեն դաշինքում 2017 թվականին Բելառուսի նախագահության արդյունքները:
Կընդունվեն մի շարք որոշումներ տարբեր ուղղություններով: ՀԱՊԿ անդամ պետությունների նախագահները կքննարկեն արդի խնդիրները, գլոբալ մարտահրավերները եւ կազմակերպության հետագա գործունեությունը` իբրեւ տարածաշրջանի հզոր կազմակերպության, որ ապահովում է անվտանգությունը:
Նախատեսվում է նաեւ նախագահների կողմից ընդունել հռչակագիր, նվիրված ՀԱՊԿ ձեւավորման 15-ամյակին: Ինչպես նաեւ, նախագահները կքննարկեն մինչեւ 2025 թվականը կազմակերպության կոլեկտիվ անվտանգության պլանի նախագիծը:
2017-2018թթ-ին ՀԱՊԿ նախագահությունն անցնում է Ղազախստանին: Նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը, ըստ այդմ, կներկայացնի կազմակերպության առաջնահերթություններն այդ ժամանակահատվածի համար: