ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի՝ «բոշան դու ես» մեկնաբանության վերաբերյալ դիմում չի ստացել: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց հանձնաժողովի անդամ Արտակ Սարգսյանը:
Հունվարի 13-ին պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի իր էջում դրամահավաքի կոչով էր հանդես եկել: Օգտատերերը ոչ միանշանակ էին ընկալել նախարարի առաջարկը, իսկ «Պետրոս Սարգսյան» անունով օգտատերը նախարարի գրառման տակ իր կարծիքն էր հայտնել՝ գրելով. «1000 դրամները պրծան, թե թազա բոշության ձեւ է»: Վիգեն Սարգսյանը վիրավորական պատասխան էր տվել օգտատիրոջը. «Բոշան դու ես»:
- Պարոն Սարգսյան, Վիգեն Սարգսյանի մեկնաբանության վերաբերյալ մամուլում հրապարակումներ եղել են: Նման բովանադակությամբ հրապարակումը կարո՞ղ է հանձնաժողում վարույթ սկսելու հիմք հանդիսանալ:
- Հանձնաժողովն իր դիրքորոշումներում, որոնք կայքում կան, եթե չեմ սխալվում Վանաձորի նախկին քաղաքապետի հետ կապված որոշման մեջ էլ էր անդրադարձ կատարվել այդ հարցին, նշել է, որ այն դեպքերում, երբ խոսքն առերեւույթ վիրավորանքի մասին է, հանձնաժողովը վարույթի նյութեր կամ գործի քննարկում կարող է սկսել, դիմումի հիման վրա: Այն անձի դիմումի, որին այդ վիրավորանքը հասցվել է:
- Մնացած դեպքերում հանձնաժողովը վարույթ հարուցելու լիազորություն չունի՞:
- Չունի: Առանձնահատուկ դեպք է: Ամեն մարդ ինքը պետք է որոշի նմանատիպ դեպքի առկայությունը կամ բացակայությունը:
- Եթե քաղաքացին չի դիմում, բոլորովին այլ անձ է ներկայացնում դիմում: Կքննարկվի՞ այն:
- Ցանկացած դեպքում, դիմումին պատասխան կտրվի:
- Նկատի ունեմ, վարույթի հարուցելու հիմք կհանդիսանա՞:
- Ես չեմ կարող ասել վարույթի հիմք կհանդիսանա, թե՝ չէ: Դա կախված է հիմնավորումներից: Սովորաբար մեր դիրքորոշումն այնպիսին է, որ վարույթի համար անհրաժեշտ է այն անձի դիմումը, որին առերեւույթ վիրավորանք է հասցվել:
- Առանց դիմումի վարույթ հարուցելու նախադեպ չունե՞ք:
- Ունենք կոնկրետ Վանաձորի քաղաքապետի դեպքում: Դեպքը կամ լայն հնչեղություն է ստացած կամ հասարակության ավելի լայն զանգվածի է ուղղված եղել:
- Եթե դիմում եղավ եւ հանձնաժողովը գտավ, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը էթիկայի խախտում է թույլ տվել, ի՞նչ է հետեւում դրան:
- Հանձնաժողովն արձանագրում է խախտման մասին եւ եզրակացությունն ուղարկում է տվյալ պաշտոնատար անձի վերադասին: