Հայաստանի կառավարությունն, ինչպես հայտնի է, որոշել է դպրոցականներից ապագա բիզնեսմեններ կերտել: Այդ նպատակի համար այս տարվա սեպտեմբերից սկսած բազմաթիվ հիմնական դպրոցներում ներդրվեց ձեռնարկատիրական կրթության փորձնական ծրագիր:
Այսօրվա դրությամբ, ըստ պաշտոնական տվյալների, 1274 դպրոցի մեկական 2-րդ եւ 3-րդ դասարաններում «Տեխնոլոգիա» առարկայի ուսուցումը ներառում է ձեռնարկատիրական տարրեր: Խոսքն, ընդհանուր առմամբ, 62 հազար 900 աշակերտի մասին է: Ծրագիրն իրականացվում է «Պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության աջակցությամբ:
Ի սկզբանե, երբ ձեռնարկատիրական կրթության ծրագիրը նոր էր ներդրվում, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը, մասնավորապես հայտարարել էր. «Եթե ծրագիրը հաջողի, դպրոցներում կունենանք բիզնես մտածողություն եւ սոցիալական պատասխանատվություն կրող աշակերտներ»:
Երեկ, երբ նախարարն այցելել էր Կոտայքի մարզի Արգել համայնքի դպրոցում կազմակերպված «Տեխնոլոգիայի» բաց դասին, երկրորդ դասարանցի փոքրիկների մոտ սոցիալական պատասխանատվության բաղադրիչը արտահայտված չէր: Առայժմ նրանք սովորել էին տարբերել ստեղծած բարիքը ծառայությունից: Քննարկեցին ձեռներեցին բնորոշ հատկանիշները, ներկայացվեց, որ Ամանորին ընդառաջ երեխաները պատրաստել են տոնին հատուկ տարբեր առարկաներ, իհարկե, ուսուցչի եւ ծնողների օգնությամբ, եւ տոնավաճառ կազմակերպել՝ 8 հազար դրամի հասույթ ստանալով:
Երեխաներն ասում էին, թե կցանկանային ձեռնարկատիրությամբ զբաղվել, որ սոված չմնան, որ ավտոմեքենա գնեն եւ այլն: Նախարար Լեւոն Մկրտչյանին, հիշեցնելով իր նախորդ հայտարարությունը, հարցրինք՝ իսկ ինչ կլինի, եթե ծրագիրը չհաջողվի, ի վերջո կունենանք փողը նպատակ դարձնող սերո՞ւնդ:
«Չեմ կարծում, թե չի հաջողվի, որովհետեւ եթե չհաջողվի, պիտի հասկանանք՝ ինչն է խնդիրը: Եթե ծրագիրը յոթ տարեկանների համար ծանր լինի, կներդնենք երրորդ դասարանից: Բայց, կարծես թե, ստացվում է: Այստեղ շատ կարեւոր է ուսուցչի պատրաստվածության աստիճանը, այն թե ուսուցիչն ինչպես կուղղորդի, որովհետեւ այս երեխաները դպրոց են գալիս իրենց ընտանեկան դաստիարակությամբ, իրենց ընտանեկան արժեքներով: Մեկի համար, տեսեք, մեքենան է շատ կարեւոր, մյուսի համար՝ մեկ այլ բան: Բայց եթե հանկարծ ձեր ասած մտահոգությունն արդարանա, ծրագիրը պետք է փակենք»,- պատասխանեց նախարարը:
Բաց դասի ժամանակ նա աշակերտներին տարբեր հարցեր էր տալիս այն մասին, թե ինչպես կվարվեն իրենց վաստակած փողի հետ՝ ակնհայտորեն ցանկանալով ի պատասխան լսել կարիքավորին օգնելու պատրաստակամության մասին: Առանց ուղիղ հարցի այդ պատասխանը չհնչեց: Անդրադառնալով այս մասին մեր դիտարկմանը՝ նախարարը պատասխանեց. «Այո, դա անպայման պիտի լինի ծրագրի խնդիրներից մեկը: Սոցիալական պատասխանատվության պահը այստեղ պետք է կտրուկ ավելացվի»:
Ի դեպ, ձեռնարկատիրական կրթության ծրագրի թեմայով արդեն կարելի է կատակներ լսել, թե հնարավո՞ր է դպրոցներում բիզնես ծրագրով դասավանդելու համար հրավիրվի ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը: Մանավանդ, որ նա վերջերս պատրաստակամություն էր հայտնել ցանկացողների համար բիզնես-դասեր կազմակերպել: Երբ այդ հարցը փոխանցեցինք նախարարին, նա ինքն էլ նույն ոճով պատասխանեց. «Անպայման կհրավիրենք: Սիրով: Ընդ որում՝ ավագ դպրոցում»:
Մի շարք ավագ դպրոցների 10-րդ եւ 11-րդ դասարաններում, դարձյալ, «Պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության աջակցությամբ, դասավանդվում է կիրառական տնտեսագիտություն առարկա: Այս դասերին պարբերաբար հրավիրվում են բիզնեսի ներկայացուցիչներ: