Քարերի սիմֆոնիայի տարածքում աշխատանքները կասեցվել են. Արծվիկ Մինասյան
Բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը վստահեցնում է, որ Գառնիի քարերի սիմֆոնիայում շինարարությունը կասեցված է: Այս մասին Արծվիկ Մինասյանն ասաց կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ անդրադառնալով համացանցում տարածված լուսանկարներին, որոնց համաձայն քարերի սիմֆոնիայի տարածքում տեխնիկա է աշխատում:
«Երեկվանից՝ ահազանգը ստանալու առաջին իսկ պահից տեսչական մարմինը գործողություններ է ձեռնարկում: Կասեցված է այնտեղ որեւէ գործողություն շինարարության տեսքով անկախ նրանից՝ լինի զուտ փայտային գործունեություն, թե նաեւ շինարարական այլ ապրանքների մասով»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը՝ նշելով, որ տեսչությունը պետք է ուսումնասիրի խնդիրը:
Նախարարի խոսքով, քարերի սիմֆոնիան կամ բազալտե երգեհոնը համարվում է բնության հուշարձան եւ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ են հաստատվել այս հուշարձանի սահմաններն ու անձնագիրը: «Ներկայումս ուսումնասիրություն է կատարվում՝ արդյո՞ք այն գտնվում է սահմանների մեջ, թե՞ ոչ: Նույնիսկ եթե  սահմանների մեջ չի, ապա գտնվում է գետի անմիջական հարեւանությամբ, դա նշանակում է, որ գետի սանիտարական գոտու օրենսդրությամբ նախատեսված պահանջներ կան: Երրորդ՝ ցանկացած գործողություն, որը բնության հատուկ պահպանվող տարածքին կարող է սպառնալիք հանդիսանալ, լիազորված մարմինը կարող է, իրավասու է ձեռնարկելու կանխարգելիչ, կասեցնող եւ խախտումը վերացնող գործողություն»,- հայտարարեց Արծվիկ Մինասյանը:
Բնապահպանության նախարարի խոսքով՝ քարերի սիմֆոնիային հարող տարածքը մասնավոր սեփականություն է, ժամանակին սեփականաշնորհվել է: «Տարածքն ամբողջությամբ գտնվում է համայնքի վարչական սահմաններում»,- նկատեց Արծվիկ Մինասյանը:
Նշենք, որ ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում տարածված լուսանկարներում երեւում է, որ փայտից կառույց է պատրաստվել քարերի սիմֆոնիայի տարածքում, տեղադրվել են լույսեր եւ բեռնատար մեքենան ինչ-որ բան է դատարկում: