Դավիթ Հարությունյանի հերքումը
«Հայկական ժամանակ»-ը վարչապետի ընտրության կարգի հետ կապված մեկնաբանություն էր խնդրել արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանից եւ հետաքրքրվել, թե արդյո՞ք փակ քվեարկության կարգ որոշելիս առաջնորդվել են Գերմանիայի օրինակով: Մասնավորապես, ՀԺ-ի լրագրողը հարցադրումն արել էր հետեւյալ կերպ. «Պարոն նախարար, ասում են՝ Գերմանիայի մոդելով են Սահմանադրությունը փոփոխել», նկատի ունենալով վարչապետի ընտրակարգը: Մինչ այս հարցն ամբողջ հարցազրույցը եղել էր միայն վարչապետի ընտրակարգի հետ կապված, ուստի փոփոխել ասելով՝ նկատի էինք ունեցել հենց վարչապետի ընտրության կարգը:
Դավիթ Հարությունյանն այդ պահին հերքել էր Գերմանիային ընդօրինակելու մասը, իսկ  հոդվածի հրապարակումից հետո նրա մամուլի ծառայությունը հանդես եկավ հերքման տեքստով:
««Armtimes.com» կայքում 2018 թվականի մարտի 21-ին հրապարակված «Արդարադատության նախարարն այսօր առաջին հարվածը հասցրեց ՍԴ նորաթուխ նախագահին» վերտառությամբ հրապարակման և «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի մարտի 22-ի համարում տեղ գտած «Ով ասել է՝ ճիշտ չի ասել» հոդվածի առնչությամբ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հարկ է համարում պարզաբանել հետևյալը.
Կայքի և թերթի հրապարակումներում լրագրողի հարցը և ՀՀ արդարադատության նախարարի պատասխանը շարադրված են հետևյալ կերպ. «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին, թե ճիշտ է արդյո՞ք, որ վարչապետի ընտրությունը բաց քվեարկությամբ անցկացնելու որոշման ժամանակ հաշվի է առնվել Գերմանիայի փորձը, պատասխանել է. «Ոչ, չգիտեմ ով է ասում, բայց ճիշտ չի ասում»:
Մինչդեռ, հարցազրույցի ձայնագրությունում լրագրողի հարցը վերաբերել է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ Գերմանիայի մոդելով փոփոխելուն. «Պարոն նախարար, ասում են՝ Գերմանիայի մոդելով են Սահմանադրությունը փոփոխել», ինչին ի պատասխան է եղել ՀՀ արդարադատության նախարարի «Ոչ, չգիտեմ ով է ասում, բայց ճիշտ չի ասում» պատասխանը:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունն անթույլատրելի է համարում այս հրապարակման մեջ տեղ գտած ոչ ճիշտ ձևակերպումներն ու, «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ կետերի համաձայն, պահանջել է «Armtimes.com» կայքում և «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում հրապարակել վերը նշված հոդվածների հերքումը»,- ասված էր հերքման տեքստում:
Դավիթ Հարությունյանը սույնով ընդամենը բառախաղով է զբաղված եւ բացի այդ, ավելի ուշ արդարադատության նախարարությունը տարածել է ՀԺ-ի ձայնագրությունը, ինչի իրավունքը չուներ:
Ամեն դեպքում, մեր հրապարակումից հետո ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը կրկին հարցազրույց է տվել եւ պնդել իր տեսակետը, որ վարչապետի ընտրության կարգը որոշելիս հաշվի են առել գերմանական փորձը:
ՀԺ-ն գրավոր հարցում է ուղարկել արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանին, պարզելու՝ հիմա Սահմանադրությունում վարչապետի ընտրության կարգը գերմանական օրինակով է որոշվե՞լ, թե՞ ոչ: