Առողջապահության փոխնախարարը երեկոյան ժամերին վազում է Երեւանի կենտրոնական փողոցներում
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Սամվել Մարգարյանին օրեր առաջ ուշ երեկոյան հանդիպեցինք Երեւանի Մաշտոցի պողատայում՝ սպորտային հագուստով, ականջակալները դրած՝ մարդաշատ մայթով վազելիս:
Այդ ժամանակ նրա հետ զրուցելու եւ լուսանկարելու հնարավորություն չեղավ: Ավելի ուշ փոխնախարարն ասաց, որ այդ տարածքում է ապրում եւ վազում է շաբաթական երեք-չորս օր: Սամվել Մարգարյանը, ի դեպ, հանրության լայն շրջանակներին հայտնի դարձավ այդ պաշտոնում նշանակվելուց անմիջապես հետո, երբ պարզվեց, որ նա աշխատանքի է գնում հեծանիվով:
«Փորձում եք նաեւ ձեր օրինակո՞վ առողջ ապրելակերպ քարոզել»,- հետաքրքրվեցինք: «Ճիշտն ասած՝ չէ, ուղղակի մարզվում եմ: Եթե օրինակս ինչ-որ մեկի համար վարակիչ լինի, միայն ուրախ կլինեմ, բայց որ ասեմ՝ միայն դա է նպատակս, չէ՛: Այն մի քիչ ավելի էգոիստական է: Մենք վազորդների բավականին մեծ ակումբ ունենք, ամեն կիրակի՝ ժամը 21-ին, «Մարիոթ» հյուրանոցի մոտ կարող եք տեսնել երեսունից ավելի մարդիկ՝ իրար հետ համերաշխ վազելիս: Իսկ մնացած օրերին մենակ եմ վազում»,- ասաց փոխնախարարը:
Քաղաքացիները վազելու ընթացքում նրան չեն ճանաչում (եթե իհարկե, մինչեւ այդ պաշտոնում նշանակվելը ծանոթ չեն եղել) եւ չեն փորձում մոտենալ ու ոլորտին առնչվող այս կամ այն խնդիրը բարձրաձայնել:
«Իսկ դեռ հեծանիվո՞վ եք գործի գնում»,- հարցրինք Սամվել Մարգարյանին: Պատասխանեց, որ աշխատավայր է հասնում տարբեր կերպ՝ հեծանիվով, ավտոմեքենայով, ոտքով, քանի որ մոտիկ է ապրում: Ծառայողական մեքենայից հրաժարվելու որոշումը փոխնախարարը չի վերանայել: «Չէ: Չեմ էլ պատրաստվում: Դա կարող եմ վստահ ասել»,- արձագանքեց նա:
Առողջապահության նախարարի տեղակալը վազելու է դուրս գալիս երեկոյան ժամը 22-ի սահմաններում: Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ այդ ժամանակահատվածն առողջության տեսանկյունից ամենաճիշտն է: