Հայաստանում «գաղտնի» դատարանները այլեւս չեն գործում. խմբագրական
Երեկ Հայաստանում դեռ չկար վարչապետ, խորհրդարանը դեռ գտնվում է, պատկերավոր ասած, ՀՀԿ-ի վերահսկողության ներքո, կադրային զանգվածային փոփոխություններ չէին եղել...: Այլ կերպ ասած, դե յուրե հեղափոխությունը հիմնական արդյունքներ դեռ չեր գրանցել: Բայց արդեն սկսվել են թավշյա հեղափոխության արդյունքների արձանագրումներ:
Խոսքը առաջին հերթին, իհարկե, երեկ Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցածի մասին է: Դատարանի դահլիճից ազատ արձակվեց քաղաքացիական ակտիվիստ Անդրիաս Ղուկասյանը: Դատարանը որոշեց նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոխել: Ղուկասյանի նկատմամբ ընտրվեց ստորագրություն՝ երկրից չհեռանալու մասին: Այդպիսի միջնորդություն երեկվա նիստում ներկայացրել էին նրա պաշտպանները: Միջնորդության դեմ առարկել էր մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը՝ նշելով, թե չեն վերացել Անդրիաս Ղուկասյանի խափանման միջոցը փոխելու հիմքերը։
Նախկինում է զանգվածային անկարգություններ հրահրելու եւ «Սասնա ծռերին» օժանդակելու մեջ մեղադրվող Անդրիաս Ղուկասյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու վերաբերյալ բազմաթիվ միջնորդություններ են ներկայացվել, սակայն դատարանը դրանք մշտապես մերժել է:
Եվ ուրեմն, ինչ է տեղի ունեցել: Ինչու հանկարծ դատարանը որոշեց նրան ազատ արձակել: Անդրիաս Ղուկասյանը մոտ երկու տարի գտնվում է անազատության մեջ: Պատկերավոր ասած, տեխնիկական տեսանկյունից խափանման միջոցը փոխելու համար որեւէ բան տեղի չի ունեցել: Նրա դեմ նոր ցուցմունքներ չեն եղել, կամ հին ցուցմունքներից հրաժարվելու փաստ չի արձանագրվել: Ամեն ինչ ընթանում էր այնպես, ինչպես նախկինում:
Փոխվել է միայն մի բան: Դատարանին այլեւս ոչ ոք «վերեւից» չի զանգել ու չի ասել, թե ինչ անի: Պարզապես, չի զանգել ու վերջ: Դատարանն էլ կայացրել է այնպիսի որոշում, որը արդարացի է համարել: Թավշյա հեղափոխության օրերին Ղուկասյանը եղել է անազատության մեջ, նա որեւէ կերպ չի մասնակցել այդ իրադարձություններին, հեղափոխության առաջնորդները որեւէ կերպ ճնշում չեն գործադրել դատարանի վրա... Այսինքն՝ դատարանը այս քայլով չի փորձել սիրաշահել հեղափոխությանը, ճնշումներից չի վախեցել... Պարզապես, իրականացրել է արդարադատություն:
Սա արդարադատության «կառավարման»՝ տարիներ շարունակ հղկված, մշակված ու հետեւողականորեն իրականացված մի կուռ ու արատավոր սխեմայի փլուզման առաջին դրսեւորումն է: Իսկ այդ սխեման հայտնի է բոլոր նրանց, ովքեր այսպես թե այնպես շփում են ունեցել դատաիրավական համակարգի հետ: Դատավճիռների մի զգալի մասը կայացվել են ոչ թե դատարաններում, այլ Բաղրամյան 26-ում: Այսինքն՝ Հայաստանում գործել է դատական երկու համակարգ, մեկը՝ լեգալ, մյուսը՝ գաղտնի: «Գաղտնի» դատարանում՝ Բաղրամյան 26-ում կայացվել են դատավճիռները, իսկ լեգալ դատարաններում դրանք ուղղակի հաստատվել են: Խոսքը, իհարկե, չի վերաբերում «անշառ» գործերին: Քաղաքական աղմկոտ գործերից բացի, այդ «գաղտնի» դատարանը արդեն իր վերահսկողության տակ էր վերցրել նույնիսկ փոքր ու աննշան գործերը: Եթե որեւէ դատարանում քննվում էր նույնիսկ գրպանահատության մի գործ, որով անցնում էր, ասենք, որեւէ ընտրակեղծարար, կամ բողոքի ակցիաների մասնակիցների վրա հարձակվելու հանձնարարություններ կատարած մարդիկ, ապա դատավճիռը կայացվում էր «գաղտնի» դատարանում: Սա կարծես չափազանցություն է թվում, բայց  ամեն ինչ հենց այդպես է եղել, եւ առաջիկայում բազմաթիվ օրինակներ կբացահայտվեն թերեւս:
Մեր տեղեկություններով, հիմա դատարաններում բազմաթիվ գործեր կան, որոնցով դատավճիռները չեն արձակվել միայն այն պատճառով, որ Բաղրամյան 26-ից ցուցումները չեն հասցրել տալ: Այնպես որ, առաջիկայում եթե արտառոց որեւէ բան տեղի չունենա, հանրությունը բազմաթիվ այսպիսի «անակնկալ» որոշումների ու վճիռների ականատեսը կդառնա: