Նոր իշխանությունն իր առաջ պետք է դնի շատ ավելի հավակնոտ ծրագրեր. խմբագրական
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը կառավարության վերջին նիստից հետո լրագրողների հարցերին ի պատասխան հայտարարեց, որ այս տարի հարկային մուտքերը էականորեն ավելի շատ կլինեն, քան պլանավորված է ՀՀ պետական բյուջեով:
Առաջին հայացքից սա շատ հավակնոտ հայտարարություն է: Հայաստանում տեղի է ունեցել հեղափոխություն: Իսկ հեղափոխությունները սովորաբար բերում են տնտեսական որոշակի ցնցումների, ինչն էլ սկզբնական շրջանում բացասաբար է ազդում հարկային մուտքերի վրա: Բայց դա՝ սովորաբար: Հայաստանում նման հեռանկարը քիչ հավանական է, ինչը պայմանավորված է հեղափոխության բնույթով ու բովանդակությամբ: Չնայած ՀՀ-ում բիզնեսն ու իշխանությունը տասնամյակներ շարունակ եղել են խիստ սերտաճած եւ իշխանությունից ՀՀԿ-ն հեռացել է կտրուկ ու անսպասելի, դա որքան էլ տարօրինակ է թվում, չի առաջացրել տնտեսական ցնցումներ, եւ դրա նշանները չկան: Այս պայմաններում նոր իշխանությունը որդեգրել է բիզնեսին չսերտաճելու հստակ քաղաքականություն եւ հատկապես խոշոր բիզնեսի համար սահմանել այսպես կոչված խաղի նոր կանոններ: Իսկ այդ կանոնները շատ պարզ ու հասկանալի են: Բիզնեսի մեջ չպետք է լինեն արտոնյալներ, հովանավորչություն չի լինելու, հարկերը պետք է վճարվեն հավուր պատշաճի, մրցակցության խաթարման ցանկացած փորձ կկանխվի խստագույնս... Սա երաշխիք է, որ Հայաստանում ստվերը էականորեն կրճատվի, ինչը ինքնին արդեն ենթադրում է հարկային մուտքերի որոշակի ավելացում: Սա նաեւ կբերի տնտեսական ընդհանուր աշխուժության մեծացմանը, որը նույնպես ենթադրում է հարկային մուտքերի ավելացում: Այնպես որ, այս տարվա բյուջեում հարկային հավաքագրումների մակարդակի էական բարձրացումը ոչ միայն հնարավոր է, այլ նաեւ կանխատեսելի:
Սակայն այս ռեսուրսը անսպառ չէ: Հաջորդ տարվա համար հարկերի ավելի մեծ ծավալներ ակնկալելը ավելի դժվար կլինի: Խնդիրն այն է, որ ներկայումս գործող հարկային օրենսդրությունը հարմարեցված է մեր երկրի տնտեսական այնպիսի կառուցվածքի վրա, որը կար մինչեւ հեղափոխությունը: Իսկ այդ կառուցվածքը խիստ անարդյունավետ էր: Մեր տնտեսությունը խիստ օլիգոպոլացված էր, կային ընկերություններ, որոնք ստվերում աշխատելու «դաբրոներ» ունեին, բյուջետային միջոցները ծախսվում էին կոնկրետ խմբավորումների տնտեսական շահերը սպասարկելու նկատառումներով եւ այլն: Ու հարկային օրենսդրությունն էլ մշակվել էր հենց այդ իրողությունները հաշվի առնելով: Ու նաեւ բյուջեի հարկային մուտքերն էին պլանավորվում այդ իրողությունները հաշվի առնելով: Հիմա իրավիճակը կտրուկ փոխվել է: Եվ արդեն շուտով  հրամայական կդառնա հարկային օրենսդրությունը արմատապես փոխելու անհրաժեշտությունը: Նոր իշխանությունը իր առաջ պետք է դնի շատ ավելի հավակնոտ բյուջե, հավակնոտ ծրագրերով: Ու սա քննարկման առանձին թեմա է: