Երեկ՝ հուլիսի 17-ին, վանաձորցիները Հայոց բանակ ճանապարհեցին ամառային զորակոչի նորակոչիկների հերթական խմբին, որոնց մեջ էր նաեւ Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի ավագ որդին՝ Լեւոն Ասլանյանը:
Վաղ առավոտից Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի եկեղեցու դիմաց խմբված նորակոչիկները, նրանց ծնողները, հարազատներն ու ընկերները գրկախառնվում էին, երիտասարդները խորհուրդներ էին ստանում մեծերից: Երիտասարդները միասին ստացան Գուգարաց թեմի առաջնորդ բարձրաշնորհ տեր Սեպուհ արք. Չուլջյանի օրհնությունը: Ներկաներն աղոթք ուղղեցին առ Աստված և բարի ճանապարհ մաղթեցին նորակոչիկներին:
Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում հայտնեց՝ զինվորներին խաղաղ ու անփորձանք ծառայություն է մաղթել՝ նշելով, որ ինչպես ուրախ ճանապարհում են, այնպես էլ դիմավորելու են. «Առաջին հերթին կցանկանամ խաղաղություն մեր երկրին, տղաներին բարձր տրամադրություն, ծնողի համար ամենակարևորը իր տղայի առողջությունն ու անփորձանք տուն դարձն է»,- ասաց քաղաքապետը:
Որպես տղային բանակ ճանապարհող հայր, Մամիկոն Ասլանյանն ասաց, որ տրամադրությունը հակասական է. «Ես միշտ էլ զինվոր ճանապարհողի դերում եմ եղել թե՛ որպես վանաձորցի, ով բազմաթիվ մտերիմներ ունի, ու թե՛ որպես քաղաքապետ, բայց առաջին անգամ է, որ զինվորը, ում ճանապարհում եմ բանակ որպես հայր, մեծ պատիվ է իմ համար»:
Ասլանյանը հայտնեց, որ զինվոր որդուն խորհուրդներ որպես այդպիսին չի տվել, քանի որ բանակն իր կարգն ու բարքերն ունի, առանձին օրգանիզմ է, որի ամեն մասնիկն իր տեղը պետք է գտնի բանակում:
Քաղաքապետի որդին՝ Լեւոն Ասլանյանը, լրագրողների հետ չցանկացավ զրուցել: Նա բանակ է զորակոչվել պետական համալսարանի առաջին կուրսից:
Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը Armtimes.com-ին հայտնեց, որ վիճակահանության արդյունքում հայտնի է դարձել, որ Լեւոն Ասլանյանը ծառայելու է Արցախի հանրապետությունում: