Փողոցային երաժիշտները քաղաքային մշակույթի կարեւոր մասն են. Արարատ Միրզոյան (տեսանյութեր)
ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը մեկնաբանել է Հյուսիսային պողոտայում ուկրաինացի երաժիշտներին ոստիկանների՝ բռնի ուժով բերման ենթարկելու փաստը, որը լայն քննարկման առարկա էր դարձել ֆեյսբուքում՝ հարուցելով հանրային զայրույթ:
«Փողոցային երաժիշտները քաղաքային մշակույթի կարեւոր մասն են, եւ նրանց կարող է ներկայացվել միայն մեկ պահանջ՝ համերգն ավարտել մինչեւ ժամը 23։00-ն»,- Facebook-ի իր էջում գրել է Արարատ Միրզոյանը։
Ավելի վաղ ՀՀ ոստիկանության ԶԼՄ-ների հետ կապի բաժնի պետ Զարզանդ Գաբրիելյանն ասել է, որ Ուկրաինայի քաղաքացիները վարչական բերման են ենթարկվել:
«Օգոստոսի 29-ին՝ ժամը 21:30-ին, ոստիկանության ծառայողները Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 175 հոդվածի հիմքով Հյուսիսային պողոտայում վարչական ձերբակալման են ենթարկել Ուկրաինայի Հանրապետության 2 քաղաքացու ու բերել ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին»,- ասել է Զարզանդ Գաբրիելյանը:
Ոստիկանությունից հայտնել էին, որ Ուկրաինայի քաղաքացիների նկատմամբ նույն հոդվածով կազմվել է վարչական արձանագրություն, նրանք ազատ են արձակվել, իրականացվում է վարչական վարույթ:
Իսկ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանն ասել է, որ ստացել են բողոքներ բնակիչներից, քանի որ այդ երաժշտությունը, իրենց կարծիքով, դարձել էր աղմուկ։
Նշենք, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ 175-րդ հոդվածը սահմանում է՝ հասարակական վայրերում ոգելից խմիչքներ օգտագործելը կամ ոչ սթափ վիճակում հայտնվելը։