ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը հայտնեց՝ ինչպես են բաշխվելու Երեւանի ավագանու մանդատները
Երեւանի ավագանու ընտրություններին ԿԸՀ-ն լիարժեք ծավալով ապահովել է բոլոր ընտրական գործընթացների նկատմամբ առավելագույն թափանցիկություն եւ այդպես շարունակելու է, որովհետեւ մինչեւ ընտրությունների արդյունքների ամփոփումը եւս կան մի շարք գործառույթներ, որոնք պետք է իրականացվեն: Այս մասին այսօր հայտարարեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը՝ Երեւանի ավագանու՝ երեկ տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու վերաբերյալ ասուլիսի ժամանակ:
Անդրադառնալով Երեւանի նոր ձեւավորվող ավագանու մանդատների բաշխմանը, Մուկուչյանն ասաց, որ մանդատների բաշխումը իրականացվում է այն ուժերի միջեւ, որոնք ստացել են կողմ քվեարկած քվեաթերթիկների ընդհանուր թվի եւ անճշտությունների թվի գումարի՝ կուսակցությունների դեպքում՝ վեց, դաշինքների պարագայում՝ 8 տոկոս կողմ քվեարկած քվեաթերթիկներ ստացած ուժերի միջեւ.
«Եթե կողմ քվեարկած քվեաթերթիկների ընդհանուր թվի եւ անճշտությունների թվի գումարի՝ կուսակցությունների դեպքում վեց, դաշինքների պարագայում՝ ութ տոկոս կողմ քվեարկած քվեաթերթիկներ ստացել են երեքից պակաս ուժեր, ապա մանդատների բաշխմանը մասնակցում են առավելագույն ձայներ ստացած 3 ուժեր: Իսկ թե այդ ուժերից յուրաքանչյուրի ստացած կոնկրետ մանդատները ինչպիսին կարող են լինել՝ թվերը հրապարակված են, բանաձեւը շատ պարզ է, յուրաքանչյուրը կարող է հաշվել: ԿԸՀ-ն ձեռնպահ կմնա այս փուլում որոշակի հաշվարկներ ներկայացնելուց»,- ասաց Մուկուչյանը:
ԿԸՀ նախագահը տեղեկացրեց, որ Երեւանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների վերջնական ամփոփում կլինի սեպտեմբերի 30-ին՝ ընտրություններից հետո յոթերորդ օրը: Իսկ մինչ այդ, բնականաբար կտրամադրվեն մանդատներ, որից հետո արդեն կգործեն Երեւան քաղաքում ՏԻՄ մասին օրենքի կարգավորումները: