Քոչարյանը հայտարարել է, որ մտադիր է ստեղծել կուսակցություն եւ պայքարել ընդդիմադիր դաշտում
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ մտադիր է ստեղծել կուսակցություն եւ պայքարել ընդդիմադիր դաշտում։ Այս մասին Քոչարյանը հայտարարել է РИА Новости-ն տված հարցազրույցում։
«Եթե վերադառնում ես քաղաքականություն, ապա այդ մասին պետք է մտածել»,- ասել է Քոչարյանը`պատասխանելով հարցին, թե մտադիր է արդյո՞ք իր կուսակցությունը ստեղծել: «Կուսակցության անվանումը սկզբունքային չէ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ սկզբունքային են միայն այն մոտեցումները, որոնք պետք է որդեգրվեն ու հարմարեցվեն։
Նրա գնահատմամբ, այսօրվա դրությամբ ընդդիմադիր դաշտում լուրջ վակուում է և կարծում է, որ այն պետք է լրացնել՝ ելնելով երկրի շահերից:
Նա նաեւ հավելել է, որ այս պահի դրությամբ բարձր պաշտոն ստանալու որևէ ցանկություն չունի: «Եթե նման ձգտում լիներ, ապա ես 10 տարի չէի ապրի իմ անձնական կյանքով: Իրավիճակը զարգանում է այնպես, որ իրադրությունը ներքաշում է քեզ գործընթացների մեջ, որից չես կարող խուսափել պարզապես կենսագրության ուժով, բնավորության բնույթով և կյանքի դիրքով»,- ընդգծել է նա:
Նա նաեւ խոսել է խորհրդարանական առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն չունենալու մասին․ «Պարզապես՝ չեմ հասցնում»:
Նա հիշեցրել է, որ անկուսակցական է եւ սա նշանակում է, որ պետք է զրոյից կուսակցություն ստեղծել, այլ ոչ թե վերականգնել այն, ինչ եղել է: «Ընդ որում, կցանկանայի ընտրությունների գնալ նոր, թարմացված թիմով: Սովորաբար, ինչպիսին են առաջին քայլերը, երբ ցանկանում ես ստեղծել թիմ: Ուշադրությունը սևեռում ես այն մարդկանց ուղղությամբ, որոնց ճանաչում ես, շփվել և աշխատել ես»,- ասել է Քոչարյանը:
Սակայն, ըստ նրա, ներկայիս իրավիճակը հաշվի առնելով, անհրաժեշտ է ներգրավել նոր, տաղանդավոր, երիտասարդ մարդկանց: «Ինչ-որ մեկին, իհարկե, պետք է ներգրավել հին թիմից, որը դու գիտես, որի հետ աշխատել ես: Սակայն հիմնվել պետք է նոր սերնդի մարդկանց վրա, բայց դա հեշտ չէ անել, ժամանակ է պահանջվում»,- հավելել է Քոչարյանը: