Քոչարյանի պաշտպանները կմիջնորդեն հետազոտել այն տեսանյութը, որում, ըստ նրանց, երևում է, թե ինչպես է ցուցարարը կրակում
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում այս պահին շարունակվում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ բողոքի քննությունը:
Մինչ նիստի վերսկսվելը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ այսօր դատավորը ինքը պետք է սահմանի հաջորդ փուլը:
Այսօր պաշտպանական կողմը պատրաստվում է մի շարք միջնորդություններով հանդես գալ: Դրանցից մեկը Սահմանադրական դատարան դիմելու վերաբերյալ՝ ՍԴ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300 հոդվածի սահմանադրականությունը որոշելու համար է: Նշենք, որ հենց այս հոդվածով է մեղադրանք առաջադրված Ռոբերտ Քոչարյանին:
Մյուս միջնորդությունը Վճռաբեկ դատարանում ներկայացված այն տեսանյութն է, որում, ըստ նրանց, երեւում է, թե ինչպես է ցուցարարներից մեկը Մարտի 1-ին կրակում: Ի պատասխան մեր հարցին՝ Ալումյանն ասաց, որ միջնորդելու են դատարանում հետազոտել այդ տեսանյութը. «Պետք է նայենք դատարանում, որոշ մեկնաբանություններ անենք եւ տեսնենք, թե մյուս կողմը ինչպես է մեկնաբանում»,- պատասխանեց Ալումյանը:
Ռոբերտ Քոչարյանը 2008-ին հայտարարել էր՝ կան կադրեր, թե ինչպես են ակտիվիստները 2008 թվականի մարտի 1-ին կրակում ավտոբուսների հետեւից, նորից մտնում ավտոբուսների հետեւը։
Նշենք, որ Yerevan Today-ը հրապարակել է այդ տեսանյութը, որից, ըստ էության, ոչինչ չի հասկացվում, առավելեւս չի երեւում ո՛չ ավտոբուսը, ո՛չ կրակողի դեմքը, անգամ կրակողն՝ ինքը: