Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու դատարանի որոշումը վերացվել է
13/12/2018 schedule13:04
Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքի որոշումը վերացվել է: ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի նախագահությամբ, երեկ բավարարել է պաշտպանական կողմի միջնորդությունը եւ վերացրել Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Տեղեկությունը մեր զրույցում հաստատեց Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը: Նա նշեց, որ իր պաշտպանյալը Հայաստան կվերադառնա համապատասխան բուժման կուրսն ընդունելուց հետո: Հիշեցնենք, որ Վահագն Հարությունյանը մեղադրվում է Մարտի 1-ի գործով ապացույցներ կեղծելու մեջ:
Նախաքննական մարմինը նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել, ապա կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան, որն էլ բավարարվել էր: Վահագն Հարությունյանը մեղադրանքի առաջադրումից հետո հայտարարեց, որ իրեն առաջադրված մեղադրանքն անհիմն է եւ որ ՀՔԾ-ին հայտնի եղել է իր գտնվելու վայրը: Նա հայտարարել է, որ Մոսկվայում բուժման կուրսեր է անցնում:
Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ 2008 թվականի մարտի 5-ի որոշմամբ՝ նշանակված դատաձգաբանական փորձաքննության կատարման ընթացքում, Հարությունյանը եւ քննչական խմբի քննիչը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն են հրավիրել ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատարական կազմի պաշտոնատար անձին եւ հայտնել, որ ՀՀ զինված ուժերի մասնակցության ու վերջիններիս կողմից հրազենի ապօրինի գործադրման իրական հանգամանքները թաքցնելու, վերջիններիս կողմից կատարած գործողությունները հերքելու նպատակով անհրաժեշտ է դեպքի վայրի տարբեր տեղամասերից զննությամբ հայտնաբերված տարբեր տեսակի եւ տրամաչափի հրազեններից կրակված, իրեղեն ապացույց հանդիսացող շուրջ 1000 պարկուճները փոխարինել ՀՀ ոստիկանության զորքերի սպառազինության մեջ մտնող նույն տեսակի այլ հրազեններից կրակված պարկուճներով: Նշված պաշտոնատար անձը հիշյալ հանձնարարությունը ստանալուց հետո այն իր հերթին հանձնարարել է ՀՀ ոստիկանության զորքերի իրեն ենթակա ծառայողներին: