ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը ֆեյսբուքի իր էջում պարզաբանել է Հարություն Մաշադյանի նշանակման մասին աղմկոտ լուրերը: Նա գրել է, որ նշանակման բոլոր իրավական չափանիշներն ու ընթացակարգերը պահպանված են.
«Երկուշաբթի մանրամասն պարզաբանում կտրվի։ Բայց այս պահին՝ զուտ ապատեղեկտվության ու մանիպուլյացիայի հերթական արշավի տարածումը կանխելու համար նշեմ, որ Հարություն Մաշադյանը ոչ թե կայազորի դատախազ է, այլ՝ կայազորի դատախազության դատախազ, որի նշանակման բոլոր իրավական չափանիշներն ու ընթացակարգերը պահպանված են»,-գրել է խորհրդականը։
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին մամուլում ակտիվորեն շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանի 23-ամյա որդին՝ Հարություն Մաշադյանը, նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազ:
Մամուլում շրջանառվում էին նաեւ տեղեկություններ այն մասին, որ Մաշադյանը ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի բարեկամն է: Նշվածի հետ կապված, Ռադիո Ավրորայի հարցմանն ի պատասխան Աննա Հակոբյանը ասել էր, որ Մաշադյանի հետ ինքը արյունակցական կապ չունի.
«Ռաֆիկ Մաշադյանը խորթ մորաքրոջս թոռն է: Նրան վերջին անգամ տեսել եմ 2010 թվականին հարազատի հուղարկավորության ժամանակ: Ամուսինս՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, մինչեւ վարչապետ դառնալը, երբեւէ Ռաֆիկ Մաշադյանին հանդիպելու առիթ չի ունեցել, Մաշադյանին ՊԵԿ նախագահի տեղակալի պաշտոնում նշանակելու պահին գաղափար անգամ չի ունեցել նման կապի գոյության մասին»:
Նշենք նաեւ, որ մինչ այդ Հարություն Մաշադյանը Լոռու կայազորի զինվորական դատախազության դատախազն է եղել: