Չի կարելի հարձակվել մարդու վրա իր կարծիքի համար, ՀՀ-ում այլեւս բարձրագույն արժեք է ցանկացած մարդու կարծիք. Ալեն Սիմոնյան
Փետրվարի 20-ին ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց Արամ Խաչատրյանի երաժշտության հիման վրա նոր հիմնի տեքստի մրցույթի մասին:
Ավելի վաղ Ալեն Սիմոնյանն այս հայտարարությունն արել էր նաեւ ֆեյսբուքյան իր էջում, որը հանրության շրջանում ակտիվ քննարկումների առիթ էր դարձել: Այսօր շատերը Ալեն Սիմոնյանի այս առաջարկությունն անհեթեթություն են որակում՝ համարելով անիմաստ եւ անկարեւոր զբաղմունք: Շատերի կողմից էլ օրհներգը փոխելու ԱԺ փոխխոսնակի  գաղափարը ճիշտ հակառակ արձագանքին է արժանացել, խրախուսվել եւ մեծ ոգեւորությամբ է ընդունվել, ձեռք բերել նաեւ արվեստագետների աջակցությունը:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում Ալեն Սիմոնյանը հայտնեց, որ իրեն բազմաթիվ քաղաքացիներ են զանգում, նամակներով դիմում եւ խնդրում անպայման ավարտին հասցնել սկսածը: ԱԺ փոխխոսնակն ավելի վաղ տեղեկացրել էր նաեւ օրհներգի աշխատանքային խմբի (համալրվող) կազմի մասին`
1․ Դանիել Երաժիշտ Դիրիժոր, երաժշտագետ
․ Տեր Ասողիկ Հոգեւորական, Մայր Աթոռ
․ Արամ Սաթյան Կոմպոզիտորների միության նախագահ
․ Ալեն Սիմոնյան ԱԺ նախագահի տեղակալ
․ Էդվարդ Միլիտոնյան Գրողների միության նախագահ
․ Նիկոլայ Կոստանյան Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն
․ Արմինե Գրիգորյան Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն
․Հենրիկ Հովհաննիսյան ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, դոկտոր, պրոֆեսոր
․ Ֆելիքս Բախչինյան գրականագետ
․ Դավիթ Գյուրջինյան Լեզվի պետական կոմիտեի նախագահ
Ալեն Սիմոնյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է կազմվել վերը նշված 10 անձից բաղկացած աշխատանքային խումբը: Վերջինս ասաց, որ այնպիսի մարդկանց է առաջարկել, ովքեր ներկայացնում են տարբեր բնագավառներ, ունեն մտածելակերպ եւ հասարակության լայն շերտն են զբաղեցնում:
«Վստահ եմ, որ կազմը կհամալրվի: Երեկ ես մի շատ հայտնի արվեստագետի հետ եմ խոսել, խոսքը, Վահագն Հայրապետյանի մասին է: Նա իր աջակցությունն է հայտնել եւ ցանկություն ունի ներգրավվել աշխատանքային այդ խմբի մեջ: Մնացած մարդկանց մասին էլ չեմ խոսում, եւ եթե իմ առաջարկը վատը լիներ, կարծում եմ՝ նրանք չէին ներգրավվի:
ԱԺ փոխխոսնակից հետաքրքրվեցինք, թե մտավախություն չունի՞, որ առաջարկի շուրջ քարկոծումներն ու քննադատությունները գնալով ավելի մեծ թափով կտարածվեն եւ իր ծրագիրը պարզապես կարող է չիրականանալ. «Նախ եւ առաջ մի բան հասկանանք. չի կարելի մարդուն քննադատել եւ քարկոծել կարծիքի համար: Չի կարելի հարձակվել մարդու վրա իր կարծիքի համար: Հայաստանի Հանրապետությունում այլեւս բարձրագույն արժեք է ցանկացած մարդու կարծիք: Ուստի, ազատ կարծիք հայտնելու իրավունք ունենք բոլորս: Առավելեւս մարդ, որն անցած ճանապարհ ունի՝ օրինակ ես»:
Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ արդեն որոշակի արդյունքի հասել է. նախ՝ ֆիքսվել է, որ միանշանակ չէ վերաբերմունքը գործող օրհներգի՝ «Մեր հայրենիք»-ի նկատմամբ, երկրորդ՝ Հայաստանում կլինի այլընտրանքային օրհներգ, թեկուզ ոչ պաշտոնական՝ կդրվի շրջանառության մեջ:
«Օրհներգը հարգանքի պես մի բան է, այն չես կարող օրենքով սահմանել: Եթե մարդիկ իրենց  սրտերում որոշեցին, որ Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը եւ այն տեքստը, որը կգրվի այդ երաժշտության համար՝ շատ ավելի հոգեհարազատ է, ապա կարեւոր չի լինի, թե օրենքի մեջ ինչ է գրված: Այս փուլում ես դեռ չեմ էլ պատրաստվում օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալ»-ասաց Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ պարզապես այլընտրանք է ստեղծում այն բոլոր մարդկանց համար որոնց պայմանականորեն հույս է տվել: ԱԺ փոխխոսնակը նաեւ նշեց, որ չի ուզում այնպես ստացվի, որ մի բան է ասել, ապա իր խոսքից հետ է կանգնել. «Ես այդ մարդը չեմ»:
Հիշեցնենք, որ Ալեն Սիմոնյանը որոշ ժամանակ առաջ ֆեյսբուքյան իր էջում հարցում էր կատարել ՀՀ օրհներգը փոխելու վերաբերյալ, ապա ամփոփել օնլայն հարցման արդյունքները: Ըստ այդ հարցման՝ մարդկանց մեծամասնությունը կողմ է նոր օրհներգին:
Նկատենք, որ 2006 թվականին ստեղծվել էր հանձնաժողով, որը միաձայն քվեարկել էր Արամ Խաչատրյանի երաժշտությանը՝ որպես օրհներգի երաժշտության լավագույն տարբերակ: