Առաջին իսկ պահանջի դեպքում Ալեքսանդր Սարգսյանը կվերադառնա Հայաստան. Վանեցյան
Ես ոչ կհաստատեմ, ոչ էլ կհերքեմ պարոն Շիրխանյանի խոսքերը, գործը վարում է ՀՔԾ-ն, բոլոր հարցերով պետք է դիմել այդ մարմնին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ խոսելով Վահան Շիրխանյանի նամակի մասին:
Հարցին, թե նա նույնպե՞ս իմացել է, որ Նաիրի Հունանյանը գործակալ է եղել, Վանեցյանը կրկնեց, որ ոչ հաստատում է, ոչ էլ հերքում. «Գործը վարում է ՀՔԾ-ն եւ երբ անհրաժեշտություն լինի, այդ հարցին կպատասխանի»:
Ալեքսանդր Սարգսյանի՝ Հայաստանից մեկնելու հետ կապված, Վանեցյանը նշեց, որ վերջինս դիմել  է ԱԱԾ-ին՝ առողջական հարցերով պայմանավորված, եւ քննչական դեպարտամենտի քննիչի որոշմամբ թույլատրվել է վերջինիս լքել Հայաստանի տարածքը. «Այո, նա ՀՀ տարածքը լքել է մեր գիտությամբ եւ ստորագրություն է տվել, որ առաջին իսկ պահանջի դեպքում կվերադառնա Հայաստան: Այս պահին նման պահանջ չկա, սակայն լինելու դեպքում, նրան կհրավիրեն եւ կարծում եմ, որ որեւէ խնդիր չի լինի»: