Ապրիլի 16-ը կնշվի որպես Հայ կինոյի օր. ԱԺ-ն ընդունեց օրենսդրական նախաձեռնությունը
Ապրիլի 16-ը կնշվի որպես Հայ կինոյի օր: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունեց ապրիլի 16-ը Հայ կինոյի օր սահմանելու մասին օրենքի նախագիծը: Նախագիծն ընդունվեց ԱԺ հունիսի 19-ի հերթական նիստում կայացած քվեարկությամբ, ստանալով 76 կողմ եւ 13 դեմ ձայն, 23 պատգամավոր ձեռնպահ քվեարկեցին:
ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը Աժ Էին ներկայացրել «Բարգաված Հայաստան» խմբակցության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանն ու Վահե Էնֆիաջյանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերով մշտական հանձնաժողովը մայիս 5-ին դրական եզրակացություն էր տվել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների կողմից ներկայացված` Պետական տոների եւ հիշարժան օրերի մասին օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծին: