Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ դատարանի մեկ այլ դատավորի
Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Լուսինե Աբգարյանին:
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկացանք, որ մակագրումը տեղի է ունեցել երեկ՝ դեկտեմբերի 10-ին, եւ դեռեւս չկա որոշում՝ այն վարույթ ընդունելու կամ ընդունելը մերժելու մասին:
Հիշեցնենք՝ պաշտպանները բողոքարկել են Ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նոյեմբերի 7-ի որոշումը, որով Քոչարյանին գրավով ազատելու միջնորդությունը մերժվել էր: Բողոքն ի սկզբանե մակագրվել էր դատավոր Մխիթար Պապոյանին, որն էլ այն վարույթ էր ընդունել: Առաջին դատական նիստին մեղադրող դատախազները նրան ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել՝ մատնանշելով արտաքին այնպիսի գործոններ, որոնք, ըստ իրենց, կարող են կասկած հարուցել դատարանի անաչառության նկատմամբ:
Մասնավորապես մեղադրող դատախազներից Գեւորգ Բաղդասարյանը, հղում կատարելով «ժողովուրդ» օրաթերթում եղած հրապարակմանը, հիշեցրել էր, որ դատավոր Պապոյանը ամիսներ առաջ հանցագործության մասին հաղորդում էր տվել: Պատճառը, ըստ հրապարակման, եղել էր այն, որ 2019 թվականի մայիսի 20-ին ֆեյսբուքյան օգտատեր Արտակ Գալստյանն իր էջում գրել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակման որոշումը գրել էին Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորներ՝ Արշակ Վարդանյանը, Վազգեն Ռշտունին եւ Մխիթար Պապոյանը: Վերջինս հայտնել է, որ հրապարակումն ամբողջությամբ սուտ է: Միջնորդություն դեմ առարկել էր պաշտպանական կողմը՝ այն որակելով օրենսդրական անհեթեթ վրիպակներով ակնհայտ անհիմն միջնորդություն: Խորհրդակցական սենյակից վերադառնալով՝ դեկտեմբերի 10-ին դատավոր Պապոյանը բավարարել էր դատախազների միջնորդությունը եւ ինքնաբացարկ հայտնել: