Գորիս-Սիսիան ճանապարհը փակ է, տասնյակ մեքենաներ այնտեղ արգելափակված են դեռ երեկվանից. տեխնիկան չի կարողանում աշխատել
Գորիս-Սիսիան հատվածում ուժեղ բուք է, մեքենաներ են մնացել բքի մեջ, բքի պատճառով փակված ճանապարհի վրա բազմաթիվ մեքենաներ կան. այս մասին «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում քիչ առաջ նշեց «Գորիս ՃՇՇ» ընկերության հերթապահ Ներսես Ասրյանը՝ հավելելով, որ բուքը դիտվում է նախորդ օրը երեկոյան ժամը 5-ից եւ այդ ժամից սկսած էլ մեքենաներն արգելափակվել են ու առաջ շարժվել չեն կարողանում:
«Գորիսի ճանշինը ուժային բոլոր կառույցների հետ համատեղ տեղում է, սակայն տեխնիկան չի կարողանում աշխատել, քանի որ քամին շատ ուժեղ է: Մինչև քամին չկտրվի, ճանապարհը չենք կարող բացել: Մեխանիզմները բոլորը ստարտի կանգնած են, հենց քամին հանդարտվի, ճանապարհը կբացենք»,- ասաց Ասրյանը՝ նշելով, որ ճանապարհը բացելու համար ընդհանուր առմամբ կպահանջվի շուրջ մեկուկես ժամ:
Սիսիանի-Գորիսի հատվածում մեքենաներ շատ կան կանգնած, թե քանիսն են հենց բքի մեջ, Ասրյանը դժվարացավ ասել:
Այսօր հայտնի դարձավ, որ Գորիս-Սիսիան ավտոճանապարհին տասնյակ մեքենաներ են մնացել բքի մեջ: Դրանց մեջ շատ են այն մեքենաները, որոնցով զինակոչիկները գնում էին երդման արարողության: Ճանապարհին՝ բաց երկնքի տակ են արդեն ժամեր շարունակ նաև երեխաներ, հղիներ: Ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը հաղորդել է, որ Սիսիանի վարչական տարածքում՝ ժողովրդին հայտնի Իշխանասարի խաչմերուկում, ինչպես նաև նույն ճանապարհահատվածի 235 կմ-ում, Գորիսի վարչական տարածքում, 150-ից ավելի տրանսպորտային միջոցներ չեն կարողանում տեղաշարժվել:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը ևս հաղորդում է, որ ժամը 11:30-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Փակ են Սյունիքի մարզի Իշխանասար-Գորիս, Արագածոտնի մարզի Ամբերդ ամրոց և Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները, Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհը, Վարդենյաց և Ճամբարակի լեռնանցքները:
Գորիս-Սիսիան, Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհներին առկա է բուք:
Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Սյունիքի, Շիրակի մարզերի ավտոճանապարհներին, ինչպես նաև Արագածոտնի մարզի Ապարանի և Արագածի միջհամայնքային ավտոճանապարհներին տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց: